Kanárske ostrovy

Prírodný park Anaga – všetko o vavrínovom lese na Tenerife

Dievča na turistike na Tenerife v prírodnom parku Anaga. Okolo nej sú hory, údolia a rokliny.

Na Tenerife sa mi veľmi páči, že každý si tu nájde, čo potrebuje. Behom dvoch hodín sa bez problémov dostanete z piesočnatej pláže na tretiu najvyššiu sopku na svete alebo na prechádzku vavrínovým lesom v Anage. Prírodný park Anaga sa nachádza na severovýchode ostrova. Je to úžasné miesto na turistiku a miestami tu budete mať pocit, že nie ste na Tenerife, ale v Thajsku.

Počas prechádzky v Anage budete mať miestami pocit, že ste v Thajsku.
Nádherné výhľady v prírodnom parku Anaga

Ako sa dostať do Anagy

Pokiaľ si požičiate auto, nebudete mať žiaden problém sa sem dostať z hociktorej časti Tenerife a presúvať sa po prírodnom parku. Po diaľnici prídete do mesta San Cristóbal de La Laguna, prezývaným aj La Laguna. Tam z diaľnice zídete a do 30 minút ste pri informačnom centre v Cruz del Carmen.

Ak sa rozhodnete ísť verejnou dopravou, do Cruz del Carmen sa najlepšie dostanete z Puerto de la Cruz alebo Santa Cruz. V obidvoch prípadoch budete musieť prestúpiť na druhý autobus v La Lagune a cesta vám bude trvať približne hodinu a pol.
V Anage sa nachádza 20 turistických trás, pričom najkratšia trvá 20 minút a najdlhšia 9 hodín. Pre lepší prehľad vám prikladám mapku Anagy so všetkými trasami, ktorú som dostala v informačnom centre v Cruz del Carmen.

Turistická mapa prírodného parku Anaga
Prehľad turistických trás v Anage

Naša trasa: Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo

Na odporúčanie panej z informačného centra sme sa rozhodli pre 10 kilometrovú trasu. Začali sme vo vavrínovom lese v Cruz del Carmen a cez horský hrebeň a okolo roklín sme sa dostali až dolu k oceánu v Punta del Hidalgo. Podľa jej slov ide o ľahkú turistiku, avšak v polovici cesty sme začali spochybňovať, či tu vôbec niekedy bola.

Vavrínový les v Anage je krásny.
Vavrínový les v Anage

Táto trasa je naozaj krásna, ale miestami veľmi náročná. Počas 4 hodinovej túry sme zvládli prevýšenie 420 metrov a klesanie 1300 metrov. Výhľady, ktoré sa nám počas celej cesty naskytli, boli naozaj neskutočné, avšak išli ste už niekedy štyri hodiny vkuse dolu kopcom? Ja nie a ku koncu som si necítila lýtka a celé nohy sa mi triasli.

V strede túry pri Las Carboneras sme stretli miestnych farmárov, ktorí si tu na malom kúsku zeme obklopení strminou, pestujú zeleninu. Bol to zaujímavý pohľad a vyžaroval z nich pokoj. Nachádza sa tu aj autobusová zastávka, takže keby ste potrebovali, turistiku tu môžete ukončiť.

Uprostred kopcov na malých poliach si tu miestni farmári pestujú zeleninu.
Farmári v Anage

Za celý čas sme stretli iba zopár turistov, ktorí kráčali oproti nám do kopca, niektorí dokonca aj bežali. Celkovo ide o veľmi pokojnú turistiku.

Z vavrínového lesa zídete do tejto hory
Turistika v prírodnom parku Anaga a krásny výhľad na horu.
Výhľady sú tu neskutočné

V Punta del Hidalgo turistická trasa končí, čo znamená civilizáciu a pre mňa 2 litrovú fľašu vody z najbližšieho obchodu. Odtiaľ sme išli autobusom do La Laguny, kde sme prestúpili na autobus do Puerto de la Cruz.

Predtým, než sa rozhodnete pre akúkoľvek turistiku v prírodnom parku Anaga, zvážte svoje sily a vyberte si vhodnú trasu. Nezabudnite na dostatok tekutín a pevnú obuv. Táto turistická trasa je prekrásna, avšak vie byť neskutočne strmá, šmykľavá a s úsekmi bez zábradlia, ktoré by vás ochraňovalo od spadnutia do hlbokej priekopy.

Cestou sme išli aj po chodníčku, ktorý vidíte vpravo
Dievča ležiace na zemi v Punta del Hidalgo. Po dlhej turistike je veľmi vyčerpané.
Vezmite si dostatok tekutín, nebuďte ako ja

Mohlo by sa ti páčiť...