Thajsko

Dovolenka v Thajsku a rozpočet na 48 dní

Dievča pri trhu v Chinatown.

Thajsko patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie juhovýchodnej Ázie. Vždy som si predstavovala, že tu ľudia žijú v harmónii s prírodou, je tu veľa dobrého a lacného jedla a objavím tu raj na zemi. Na rozdiel od mojich predstáv som sa v Thajsku cítila ako chodiaca peňaženka, pozorovala som sex turizmus a zvykala som si na ich večne pikantné jedlá.

V tomto článku sa dozviete, aké miesta môžete navštíviť v Thajsku, aké jedla musíte ochutnať a na záver to najdôležitejšie, koľko peňazí si sem potrebujete priniesť.

Kam sa vybrať dovolenkovať

Thajsko je naozaj veľká krajina a počas plánovania vašej dovolenky môžete nadobudnúť pocit, že absolútne netušíte kam máte ísť. Pre uľahčenie výberu vám vypíšem miesta, ktoré som navštívila a z každého sa viete prekliknúť na samostatný článok.

Hlavným mestom Thajska je Bangkok. Je šialený, hlučný a nikdy nespí, no zároveň ponúka veľa pamiatok, dobrého jedla a nekonečného nočného života.

Sloních útulkov je tu ako húb po daždi. Ja som bola pozrieť útulok Elephant Haven v Kanchanaburi a v mojom článku sa dozvieš, prečo koncept sloních útulkov netreba podporovať.

Za plážami, nočným životom a sex turizmom sa chodí na Patong Beach.

Keď sa neviete rozhodnúť, ktorú pláž na Phukete navštíviť, prečítajte si môjho sprievodcu najkrajších pláží na Phukete.

Ak cestujete s rodinou a deťmi, najviac sa vám bude páčiť na rodinne založenom Krabi. Podľa mňa je Krabi také ázijské Chorvátsko.

Z Phuketu alebo Krabi si určite spravte výlet na Koh Phi Phi. Okrem slávnej Maya Beach, na ktorej našiel raj na zemi Leonardo DiCaprio, si tu môžete zaplávať so žralokmi, či vyjsť na najvyšší kopec ostrova a kochať sa krásnymi panoramatickými výhľadmi.

Každý digitálny nomád určite počul o meste Chiang Mai. Nachádza sa v horách severného Thajska a v mojom článku sa dočítaš, či je naozaj taký výnimočný.

V neposlednom rade je Thajsko celosvetovo známe svojou delikátnou kuchyňou. Preto som ochutnala všetky tradičné thajské jedlá a nápoje.

Pár užitočných informácií pred vycestovaním do Thajska:

📋 Ak idete na dovolenku, ktorá bude trvať menej ako 30 dní, nepotrebujete riešiť víza. Ak si chcete pobyt predĺžiť, nie je to problém. V Thajsku môžete byť maximálne po dobu 60 dní, ale budete si musieť elektronicky požiadať o víza. Proces je veľmi jednoduchý: vyplníte niekoľko formulárov a zaplatíte poplatok 35 €. Mne to trvalo približne tri hodiny a do dvoch dní mi prišli schválené víza. Všetky podrobnosti sa dočítate na Ministerstve zahraničných vecí.

🛵 Veľa ľudí si chce v Thajsku požičať skúter, pretože tu na nich jazdia všetci a sú lacné (na jeden deň stoja 5-6 €). V takom prípade si nezabudnite na Slovensku vybaviť medzinárodný vodičský preukaz. Stojí to 7€, dostanete ho na počkanie a platí 1 rok. V Thajsku vám bezproblémovo požičajú skúter aj bez medzinárodného vodičského preukazu, ale hrozia vám pokuty, ktoré tu policajti rozdávajú. Policajti sa vyslovene zameriavajú na turistov a udeľujú im 14 € pokutu ak nemajú medzinárodný vodičský preukaz, helmu na hlave, či ak sa vozia traja na jednom skútri. Tieto pokuty sú samozrejme bez bločka a idú policajtovi priamo do vrecka. Za zmienku stojí spomenúť, že sa tu jazdí na ľavej strane.

🔌 Na dovolenku v Thajsku nepotrebujete adaptér! Používajú tu rovnaké zástrčky ako my na Slovensku.

🌿 Od júna 2022 je tu legalizovaná marihuana. Aktuálne (vo februári 2023) to tu vyzerá tak, že predajní s marihuanou tu bude čoskoro viac ako reštaurácií.

👋 Ahoj/ dobrý deň v thajčine:

– Dievča povie „savadí ká“. V doslovnom preklade by som to preložila ako dobrý deň. „Ká“ na konci vety vyjadruje úctu k človeku, ku ktorému rozprávame. Slušne vychované thajské dievča na konci každej vety dodá slovo „ká“.

 

– Chlapec povie „savadí krab“. „Krab“ podobne ako „ká“ vyjadruje úctu k hovoriacemu.

 

🙏 Ďakujem v thajčine:

– Dievča povie „kophun ká“. Ak vám niekto povie „kopun ká“, odpovedzte slovom „ká“. Toto platí len pre dievčatá.

 

– Chlapec povie „kophun krab“.

 

Koľko vás vyjde mesiac a pol v Thajsku?

Myslím, že táto rubrika bude zaujímať každého, kto sa chystá na dlhšie do Thajska. Preto som pripravila tabuľku s mojimi nákladmi počas 48 dní. Cestujem vo dvojici s frajerom, ale všetky náklady som prepočítala na jednu osobu.

Aby som ušetrila, pricestovala som sem s hotovosťou, pretože za každý výber z bankomatu zaplatíte približne 5,40 €.

Najlepší výmenný kurz dostanete:

– v Bangkoku v zmenárni Superrich Thailand

– v Chiang Mai v zmenárni mr.pierre (tu mali najlepší kurz v úplne celom Thajsku)

Sim karta

Kúpiť si miestnu sim kartu s neobmedzeným internetom je alfa omegou na mojich cestách. Okrem celkového uľahčenia cestovania je mojou prvou pomocou v prípade, že na hoteli nefunguje internet a ja musím pracovať. Ak plánujete byť v Thajsku menej ako mesiac, určite odporúčam si kúpiť sim kartu od spoločnosti AIS. Ja som tu zostala dlhšie, a preto sa mi viac oplatila 3-mesačná sim karta.

3- mesačná dtac HAPPY TOURIST sim karta: 34 €

Letenky a ostatné presuny

Veľkou nevýhodou cestovania do Thajska je, že vás po príchode na imigračnom môžu vyzvať, aby ste im ukázali spiatočnú letenku domov alebo nadväzujúcu letenku do inej krajiny. Ja som mala spiatočnú letenku do Viedne, ktorú som sa počas cestovania v Thajsku rozhodla prepadnúť. S týmto mám už celkom prax: prvýkrát mi prepadla letenka do Maroka, potom do Las Vegas, následne z Kostariky domov a nakoniec letenka domov z Manchestru 😂.

Viedeň – Bangkok (spiatočná): 850 €

Bangkok – Phuket: 54 €

Krabi – Chiang Mai: 54 €

Minibus Bangkok – Kanchanabri a naspäť: 18 €

Presuny Grabom, MHD a tuk tukmi: 70 €

Trajekt Phuket –> Phi Phi –> Krabi: 27 €

Presuny spolu: 1 073 €

Ubytovanie

Čo sa týka ubytovania, najdôležitejšie faktory pre nás boli, aby sme boli na peknom a čistom mieste so silným internetom a súkromnou kúpeľňou.

5 nocí s raňajkami v Bangkoku: 140 € (úplne najviac odporúčam hotel Let’s Zzz Bangkok)

2 noci v Kanchanaburi: 20 €

5 nocí s raňajkami pri Mai Khao Beach, Phuket: 69 €

15 nocí na Patong Beach, Phuket: 605 € (10/10 je hotel La Piccola Patong)

3 noci na Koh Phi Phi 125 € (veľmi pekný hotel je Blue View House Phi Phi)

10 nocí s raňajkami na Ao Nang Beach, Krabi: 430 €

7 nocí s raňajkami a večerou v Chiang Mai: 113 €

Ubytovanie spolu: 1 502 € (751 € na osobu)

Výlety a vstupy do chrámov

Biking tour Bangkok: 8 €

Vstupy do chrámov v Bangkoku: 22 €

Sloní útulok Kanchanaburi: 70 €

Thajská masáž: 7 €

Poldenný výlet na Maya Bay + šnorchľovanie: 54 €

Spolu: 161 €

Strava a nápoje

V Thajsku sa v lokálnych reštauráciách viete najlacnejšie najesť za 1,30 €. Musíte však rátať s tým, že dostanete detskú porciu, z ktorej sa bežný Slovák nenaje. Väčšiu porciu jedla za rovnaký peniaz si kúpite už len v 7-Eleven. Predávajú tam vopred uvarené jedlá (polotovary), ktoré vám na počkanie zohrejú v mikrovlnke. Ak ste proti mikrovlnkám a detským porciám a budete chodiť do reštaurácií pre turistov, rátajte s cenami od 5,50 € a vyššie.

Veľmi som bola prekvapená cenou za kávu v Thajsku. Najlacnejšiu kávu kúpite v 7-Eleven, stojí 1,30 € a vôbec nie je dobrá. Ja som však objavila úžasnú kaviarničku na Patong Beach, kde som si za rovnakú cenu kúpila úžasnú a lahodnú kávu. Všade inde zaplatíte za obyčajné espresso 1,80 € a viac 😱.

Čo sa týka alkoholu, ja osobne takmer vôbec nepijem, takže moje náklady na alkohol sa znížili takmer na nulu. Čo som si ale všimla, bola cena čapovaného piva v baroch a diskotékach – všade stojí okolo 2,7 €. Za fľašu vína zaplatíte v 7-Eleven približne 15 €.

Moje náklady na jedlo boli znížené na absolútne minimum (dve jedlá denne a jedna káva).

Náklady na stravu počas 48 dní: 300 €

Po zrátaní všetkých vyššie spomenutých výdavkov mi vyšlo, že za 48 dní v Thajsku som minula 2 319 €.

Tak ako, stále si myslíte, že dovolenka v Thajsku vás vyjde lacno?

Mohlo by sa ti páčiť...