Vietnam

Výlet do historického mesta Hoi An

Necelých 45 kilometrov od Da Nangu leží krásne historické mesto Hoi An. Od roku 1999 patrí do svetového dedičstva UNESCO a počas vášho času stráveného vo Vietname by ste ho rozhodne nemali vynechať.

V tomto článku sa dozviete ako sa dostať do Hoi An, kedy sem vycestovať, čo sa tu oplatí vidieť a čo musíte ochutnať.

Pani na bicykli v historickom meste Hoi An.
Hoi An

Ako sa dostať do Hoi An

Cestujem z Ho Chi Minh City alebo Hanoi

Z miest Ho Chi Minh City a Hanoi neexistuje priamy spoj do mesta Hoi An. Hoi An sa nachádza v centrálnom Vietname a je približne rovnako vzdialený od obidvoch miest.

Najrýchlejšia cesta:
✈️ Choďte letecky do mesta Da Nang, odkiaľ si vezmete taxík priamo do mesta Hoi An. Let do Da Nang trvá približne 90 minút a cesta taxíkom z Da Nang do Hoi An 45 minút.

Lacnejšie alternatívy:
🚌 Vyberte sa na dobrodružstvo autobusom. Cesta do Da Nang trvá približne 23 hodín. Odtiaľ si vezmete taxík do Hoi An.

🚆 Môžete sem pricestovať aj vlakom. Cesta do Da Nang trvá približne 17 hodín a následne si musíte zobrať taxík do Hoi An.

Cestujem z Da Nang

Ak sa sem chystáte z Da Nang, určite si objednajte taxík cez aplikáciu Grab. Jedna cesta stojí necelých 360 000 vnd (14 €) a dorazíte sem za 45 minút.

Ak chcete cestou naspäť ušetriť, v stánkoch u pouličných predajcov si môžete zakúpiť lacnejší jednosmerný transfer minivanom do Da Nangu. V Da Nang som nič takéto nevidela.

Na internete sa tiež môžete dočítať o žltom autobuse číslo 1, ktorý jazdí z Da Nang do Hoi An. Mal by jazdiť z Da Nang Central Bus Station a stáť 18 000 vnd (0,70 €). Keď som tu bola ja, povedali mi, že žiadny autobus do Hoi An nejazdí a jediná možnosť ako sa tam dostať, je taxík.

Počasie v Hoi An

Počas obdobia dažďa trápia Hoi An veľké záplavy. Toto obdobie trvá od septembra a pokračuje až do januára. Ak sa predsa len rozhodnete sem pricestovať, zbaľte si do kufra rovno aj nafukovací čln, pretože inak sa po meste nebudete môcť presúvať.

Sprievodca ukazuje fotku z mesta Hoi An počas obdobia dažďov.
Domáci sú na záplavy zvyknutí a vôbec im nerobia starosti.

Obdobie sucha začína vo februári a pretrváva až do augusta. Ja som tu bola koncom marca kedy tu bolo teplo, dusno a sucho.

Čo vidieť v Hoi An

Pokiaľ sa nechcete bezcieľne túlať po meste a využiť čas strávený v Hoi An efektívne, choďte na Free Walking Tour.

So sprievodcom sa stretnete neďaleko Ticket Office for Old Town, kde si za 120 000 vnd (4,50 €) kúpite lístky na 5 rôznych vstupov do historických domov a chrámov.

Počas tejto prehliadky uvidíte:

Japan Culture Ancient House – historický dom
Japanese Covered Bridge Pagoda – most, ktorý je symbolom Hoi An
Cantonese Assemble Hall – čínska svätyňa
Vinh Hung Heritage Hotel – historický dom
Quan Thang Ancient House – historický dom
Performance Art Center – tu si vychutnáte tradičné vietnamské tance a zahráte bingo
Hoi An Central Market – ochutnáte najlepšie kokosové chipsy na svete, či sladkú pochúťku zabalenú v banánovom liste

Drevený most Japanese Covered Bridge Pagoda v meste Hoi An.
Nádherný Japanese Covered Bridge je symbolom mesta. Vnútri mosta je malá svätyňa, v ktorej nám sprievodca znázornil ako sa modlí k bohom.
Vstup do čínskej svätyni Cantonese Assemble Hall.
Cantonese Assemble Hall
Vietnamský predajca zeleniny.
Hoi An Central Market

An Bang Beach

Najpopulárnejšia pláž v Hoi An je An Bang Beach. Pláž je dlhá 4 kilometre a nachádza sa približne 1 hodinu pešo od Old Twon. V roku 2017 ju CCN zaradil medzi top 100 pláží na svete.

Hoi An Lantern Festival

Najkrajší deň na návštevu Hoi An je počas Lantern Festival. V podvečer tohto dňa sa v Old Town vypnú všetky umelé svetlá a namiesto nich mesto rozsvietia farebné lampióny. Ulice sa zaplnia pouličnými umelcami, hudobníkmi a sprievodmi s čínskymi drakmi.

Ulica s lampiónmi.
Lampióny sú vyvesené počas celého mesiaca.

Festival sa koncentruje v okolí Japanese Covered Bridge a Cau An Hoi Bridge a koná sa každý mesiac vždy v 14. deň lunárneho kalendára.

Čo ochutnať v Hoi An

Jedlo, ktoré pochádza priamo z mesta Hoi An, je Cao lầu. Ak si ho objednáte, dostanete vývar s hrubými domácimi ryžovými rezancami a kúskami slaniny. Jedlo je posypané vyprážaným ryžovým papierom a samozrejme k nemu dostanete tanier s listovou zeleninou. Ja som ho jedla v reštaurácii Cơm gà bà Vân.

Typická polievka, ktorá pochádza z mesta Hoi An. Sú v nej rezance, vyprážaný ryžový papier a zelenina.
Cơm gà bà Vân, Hoi An

Určite tu ochutnajte aj ryžové pirohy Bánh hoa hồng trắng z Quan Thang Ancient House. Pirohy sa vyrábajú tajnou receptúrou a k príprave sa používa špeciálna voda z miestnej studne. Zvyknú sa plniť zmesou kreviet, hríbikov, fazuľových klíčkov a jarnej cibuľky.

Staršia pani pripravuje domáce pirohy. Jej recept je prísne tajný.

Kávičkárom odporúčam kaviareň HADI Coffee & Cream. Ja som tu mala lahodnú vietnamskú ľadovú kávu Cà phê sữa đá.

Vietnamská čierna káva s kondenzovaným mliekom.
HADI Coffee & Cream, Hoi An

Ak vás zaujímajú typické vietnamské jedlá a nápoje, prečítajte si môj článok Vietnamské jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

V Hoi An som strávila síce iba jeden deň, ale pre mňa bol najkrajším mestom, ktoré som vo Vietname navštívila. Má veľmi príjemnú atmosféru, ponúka mnoho zaujímavých pamiatok, ľudia sú tu veľmi milí a má krásnu pešiu zónu.

Mohlo by sa ti páčiť...