Vietnam

Vietnamské jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Dievča vo Vietname pri typickej hanojskej polievke Bún chả.

Vedeli ste, že Vietnam je krajina s najnižšou mierou obezity na svete? Ľudia sa tu zdravo stravujú a aj porcie, ktoré servírujú, sú tak malé, že obezita nemá šancu. Navyše, ku každému jedlu dostanete extra tanier s kopcom rôznej listovej zeleniny. Aby toho nebolo málo, McDonald´s má v celej krajine iba 23 prevádzok. Mám taký pocit, že po mesiaci na vietnamskej strave som sa tiež stala najchudšou Slovenkou v celom Vietname. V tomto článku vám prezradím, čo treba jesť, aby ste boli štíhli ako oni.

Pre porovnanie:

🇺🇸 Spojené štáty – 332 milióna obyvateľov – 13 882 prevádzok McDonald´s
🇻🇳 Vietnam – 97,5 milióna obyvateľov – 23 prevádzok McDonald´s
🇸🇰 Slovensko – 5,5 milióna obyvateľov – 55 prevádzok McDonald´s

Polievky

Phở (Pho)

Phở je vývar s ryžovými rezancami a s hovädzím alebo kuracím mäsom. Zvykne byť ochutený rôznymi bylinkami, napríklad koriandrom, jarnou cibuľkou, bazalkou a podobne.

Vietnamská hovädzia polievka Phở.
Phở Bò

Bún chả

Bún chả je polievka, ktorá je pôvodom z Hanoja. Podáva sa s kúskami grilovaného bravčového mäsa alebo mäsovými guličkami, ryžovými rezancami a listovou zeleninou. Chutí octovo.

Octová polievka so zeleninou a mäsom. K tomu sa podávajú rezance a zelenina.
Mỳ Quảng 24/7, Da Nang

Mì Quảng

Táto polievka je typická pre centrálny Vietnam. Mì Quảng predstavuje ryžové rezance s mäsom, rybou alebo krevetami zaliate troškou vývaru zmiešaného s arašidmi. Podáva sa k nej sezamový ryžový kreker a rôzne čerstvé bylinky.

Rezance vo vývare posypané arašidmi. V polievkovej mise je aj vajíčko a kreker. Podáva sa k tomu zelenina.
Mỳ Quảng 24/7, Da Nang

Cao lầu

Ak si vypýtate Cao lầu, dostanete vývar s hrubými domácimi ryžovými rezancami a kúskami slaniny. Vývar je posypaný vyprážaným ryžovým papierom. Cao lầu je mastná polievka, podáva sa s listovou zeleninou a je to typické jedlo pre mesto Hoi An.

Typická polievka, ktorá pochádza z mesta Hoi An. Sú v nej rezance, vyprážaný ryžový papier, kúsky slaniny a zelenina.
Cơm gà bà Vân, Hoi An

Hlavné jedlá

Jarné rolky (Spring Rolls)

Vo Vietname sa stretnete s dvoma druhmi jarných roliek: vyprážanými (Chả giò) a čerstvými (Gỏi cuốn).

Chả giò je naplnená mletým, najčastejšie bravčovým, mäsom. Je rolovaná v ryžovom papieri, ktorý sa vysmaží.

Zdravšia alternatíva jarných roliek je Gỏi cuốn. Do ryžového papiera sa podľa vášho výberu zrolujú kúsky mäsa, kreviet, prípadne iba samostatná zelenina. Môže sa podávať s arašidovým maslom a servíruje sa v izbovej teplote.

Zeleninové jarné rolky s arašidovým maslom.
Bao An Macrobiotic, Da Nang

Bánh xèo

Bánh xèo sú palacinky na slaný spôsob. Na panvicu vylejete zmes ryžovej múky, kukuričného škrobu, kurkumy a kokosového mlieka. Následne sa na jednu polovicu palacinky nasype mäso, krevety, hríbiky a rôzne bylinky. Nakoniec sa časť palacinky, na ktorej nie sú žiadne ingrediencie prehne cez tú so surovinami a máte Bánh xèo. Najpopulárnejšie sú v južnom Vietname.

Príprava zeleninovo-mäsovej palacinky.
Príprava Bánh xèo niekde v okolí rieky Mekong.

Bánh mì

Bagetka Bánh mì patrí medzi najtradičnejšie vietnamské jedlá. Kúpite ju na každom rohu ulice, je chutná, chrumkavá a lacná. Najzaujímavejšie Bánh mì som dostala v Da Nangu, kde som mala v bagetke iba tukovú, bezmäsitú slaninu na škvarenie, koriander a mätu.

Typická vietnamská bagetka plnená mäsom a zeleninou.
Banh My Mama, Hanoj

Bánh bao

Buchta na pare Bánh bao sa podáva na slano s mäsovou náplňou, alebo na sladko, napríklad s kokosom. Jej textúra je jemnejšia ako naša buchta na pare.

Buchta na pare plnená mäsom.
Quà Vặt Kitty Snack, Hanoj

Cơm tấm (Broken Rice)

Cơm tấm je ryža s bravčovými rebrami a vajíčkom. Môže sa podávať aj s postrúhanou bravčovou kožou ako môžete vidieť na mojej fotke. Je to lokálna špecialita, ktorá pochádza z Ho Chi Minh City.

Bravčové mäso s kožkami, vajíčkom, ryžou a zeleninou.
Cơm tấm Đề Thám, Ho Chi Minh City

Cơm rang (Fried Rice)

Ryža, ktorá sa praží na panvici, sa volá Cơm rang. Môžete si objednať napríklad Cơm rang dưa bò kedy dostanete k tejto ryži hovädzie mäso.

Vyprážaná ryža s hovädzím mäsom a zeleninou.
Cơm rang dưa bò niekde v uličkách Hanoja.

White Rose (Bánh hoa hồng trắng)

Bánh hoa hồng trắng je lokálna špecialita, ktorú dostanete jedine v meste Hoi An. Je to ryžový piroh plnený zmesou kreviet, hríbikov, fazuľových klíčkov a jarnej cibuľky. Do cesta na pirohy sa primieša voda zo studne, ktorá sa nachádza v meste Hoi An a recept na jeho výrobu je prísne tajný.

Staršia pani pripravuje domáce pirohy. Jej recept je prísne tajný.

Dezerty

Bánh rán (Fried Sticky Rice Cake)

Bánh rán sú vyprážané guľky z lepkavej ryže (sticky rice). Môžu byť spravené na sladko alebo na slano. Ja som ochutnala guličku Bánh rán ngọt, ktorá bola plnená sladkou ryžou a zmesou zo zelenej fazuľky.

Vyprážaná sladká ryžová gulička.
Hải Xệ – Bánh Rán Cao Lâu, Hanoj

Tàu hũ kem trứng a Tàu hủ trân châu đường đen

Tàu hũ kem trứng je niečo ako naša ricotta. Tento dezert sa poleje čiernymi želé guličkami, ktoré chutia podobne ako čierne Haribo cukríky.

Ak nemáte radi čierne Haribo cukríky, ochutnajte Tàu hủ trân châu đường đen. Na prvý pohľad vyzerá ako tiramisu, no v skutočnosti je to taktiež ricotta poliata vaječným krémom, kakaom a oranžovými želé guličkami.

Vietnamský sladký dezert. Je to ricotta so želé guličkami.
Nem nướng Nha Trang Hùng Việt, Hanoj

Cách làm Papparoti (Coffee Buns)

Tieto kávové buchty vám chuťovo budú pripomínať naše dukátové buchtičky. Plnia sa buď čokoládovým alebo vanilkovým pudingovým krémom.

Sladké buchtičky naplnené pudingovým krémom.
Vera cakes, Da Nang

Ryžový popcorn (Rice Popcorn)

Vietnamský ryžový popcorn chutí veľmi podobne ako náš sladký popcorn. Veľmi zaujímavý je aj proces akým sa vyrába. Toto video som spravila špeciálne pre vás počas výletu na rieke Mekong.

Vietnamská káva

Cà phê trứng (Egg Coffee)

Káva sa zalieva zmesou žĺtka s vyšľahaným cukrom. Pochádza z Hanoja, ktorý bol v minulosti chudobný a ľudia si tu nemohli dovoliť mlieko. Vajíčková pena na vrchu kávy vám pripomenie domov a časy, kedy vaša mamina robila bábovku a zavolala vás vylízať misu s cestom. Cà phê trứng je úplná topka a určite si dajte jej horúcu verziu.

Káva s vyšľahaným vajíčkom.
Little HaNoi Egg Coffee (Yersin), Ho Chi Minh City

Cà phê sữa đá (Vietnamese Iced Coffee)

Cà phê sữa đá je káva na vietnamský spôsob. Do pohára s kávou vám prilejú sladké kondenzované mlieko. Chuťovo pripomína kávu bombon, ktorú dostanete na Tenerife. Najčastejšie sa pije ako ľadová káva, ale môžete skúsiť aj jej teplú (podľa mňa lepšiu) verziu. Je to typická káva pre južný Vietnam.

Obľúbenou alternatívou Cà phê sữa đá je Cà phê đen. Je to čierna ľadová káva.

Vietnamská čierna káva s kondenzovaným mliekom.
HADI Coffee & Cream, Hoi An

Bạc Xỉu (White Coffee)

Ďalšou typickou kávou v južnom Vietname je White Coffee. Do polovice vysokého pohára sa vyleje kondenzované mlieko, ktoré sa zaleje espressom a kockami ľadu. Mne pripomínala presladené Caffè latte.

Ľadová káva s kondenzovaným mliekom.
An’s cafe, Da Nang

Cafe sữa chua (Yoghurt Coffee)

Táto káva sa podáva s jogurtom, kondenzovaným mliekom a ľadom. Je veľmi chutná, ale určite ju pite v blízkosti toaliet. Myslím, že vám tiež napadlo, že kombinácia kávy s jogurtom nikdy nemôže dopadnúť dobre.

Ľadová káva zmiešaná s jogurtom.
An’s cafe, Da Nang

Cà phê dừa (Coconut Coffee)

Kokosová káva sa robí zmiešaním kokosovej ľadovej drene s kondenzovaným mliekom a kávou.

Ľadová káva s kokosovou dreňou. Vedľa nej je kokosová miska s domácou Granolou.
An’s cafe, Da Nang

Cà Phê Muối (Salted Coffee)

Toto bola jedna z najzvláštnejších káv, aké som vo Vietname ochutnala. Je to ľadová káva zmiešaná s kondenzovaným mliekom, do ktorej sa vleje slaná mliečna pena. Táto špecialita pochádza z mesta Hue.

Ľadová káva s kondenzovaným mliekom a slanou penou.
An’s cafe, Da Nang

Alkoholické nápoje

Pivo

Pivo je najpopulárnejší alkoholický nápoj vo Vietname. Určite ochutnajte pivo Saigon alebo Tiger.

Vietnamské pivo Saigon.
Minh Sushi, Hanoj

Ryžové víno (Happy Water)

Ryžové víno sa vyrába kvasením ryžového škrobu. Vo Vietname je podobne ako pivo veľmi populárne.

Fľaša ryžového vína.
Ryžové víno

Hadie víno (Snake Wine)

Hadie víno sa vyrába tak, že sa do ryžového vína alebo čistej pálenky naloží had. V tradičnej vietnamskej medicíne sa verí, že má liečebné účinky a zvyšuje plodnosť. Vôbec sa ho nebojte, chutí celkom dobre!

Chlapec drží na paličke hadiu kožu, ktorá sa lúhuje v alkohole.
Hadie víno

Vietnamská kuchyňa mi miestami pripomínala domov. Ich národným jedlom je vývar, na obed si dajú buchty na pare a ako dezert dostanete dukátové buchtičky. V jednej veci nás ale Vietnamci predčili. V úplne každej reštaurácii či kaviarni som vždy automaticky dostala zelený alebo čierny čaj. Dokonca aj frajer, ktorý si občas nič neobjednal, vždy dostal nápoj. A to je niečo, čím by sa Slovensko malo inšpirovať.

Mohlo by sa ti páčiť...