Vietnam

Cestujete do Ho Chi Minh City? Toto by ste mali vedieť.

Vysmiate dievča na ulici D. Nguyen Hue v Ho Chi Minh City.

Ani neviem, kedy sme sa rozhodli nechať prepadnúť naše spiatočné letenky a ešte trochu precestovať juhovýchodnú Áziu, ale stalo sa. Takmer dvojmesačné putovanie Thajskom sme zakončili v meste digitálnych nomádov Chiang Mai, odkiaľ sme leteli na juh Vietnamu, do Ho Chi Minh City.

Ho Chi Minh City, častokrát nazývaný aj Saigon, je najväčšie mesto Vietnamu. Moje predstavy o tomto meste boli úplne odlišné od reality. Zažijete ešte rušnejší život ako v Bangkoku, v noci je vysvietený skoro ako Times Square a počas prechádzania cez cestu sa budete vyhýbať autám takým štýlom , že budete mať pocit, akoby ste hrali tetris.

Zámena peňazí

Vo Vietname sa platí vietnamským dongom (vnd) a aktuálny kurz je približne 1 € = 25 000 vnd. Z toho vyplýva, že po príchode do Vietnamu sa z vás na malú chvíľu stanú milionári 🤑.

Po prečítaní rôznych fór a mojom malom prieskume na Facebooku som zistila, že peniaze v Ho Chi Minh City najvýhodnejšie zamením buď na letisku alebo v lokálnom zlatníctve.

Vyskúšala som obidva kurzy:
Na letisku som dostala kurz 1 € = 24 583 vnd.
V zlatníctve Ha Tam Jewelry som dostala kurz 1 € = 25 100 vnd.

Zlatníctvo, v ktorom zamieňajú peniaze.
Zlatníctvo Ha Tam Jewelry
Budova zlatníctva, v ktorej zamieňajú peniaze.
Oproti Ha Tam Jewelery sa nachádza zlatníctvo Mai Van, v ktorom väčšinou dostanete rovnako výborný kurz.

V zlatníctve som dostala o trochu lepší kurz, avšak skutočný rozdiel medzi týmito dvoma kurzmi je 0,020 €. Zlatníctiev je v Ho Chi Minh neúrekom, ale Ha Tam Jewelry je vychýrené tým, že dáva najlepší kurz.

Letisko Tan Son Nhat International Airport

Ak cestujete do Ho Chi Minh alebo máte prestup v tomto meste, počítajte s tým, že sa na imigračnom tvoria veľmi dlhé rady a budete tu čakať 90-120 minút. Preto si určite nekupujte nadväzujúci let v menej ako 3-hodinovom rozsahu.

Dlhé rady ľudí čakajúcich na kontrolu na imigračnom v Ho Chi Minh City.
Aby ste si nemysleli, že preháňam, takto to naozaj vyzerá na imigračnom v Ho Chi Minh.

Na imigračnom treba ukázať palubný lístok, pas a papier s potvrdením, že máte platné víza.

Keď prejdete celým týmto procesom, cesta na ubytovanie je už malina. Veľmi dobre tu funguje aplikácia Grab a nemali by ste mať problém zohnať taxík do 6 € (150 000 vnd).

Výbornou a lacnou alternatívou je MHD. Hneď pred budovou letiska (po pravej strane), stojí oranžový autobus číslo 109, ktorý jazdí na autobusovú stanicu do District 1 za 0,60 € (15 000 vnd). Autobus a jeho trasu nájdete aj na Google mapách.

Oranžový autobus číslo 109 v Ho Chi Minh.
Tento autobus vás odvezie z letiska až do centra.

Kde sa ubytovať

Pozostatky z francúzskej kolonizácie si všimnete hneď ako začnete riešiť ubytovanie. Mesto sa skladá z 24 Districtov. Centrum Ho Chi Minh sa nachádza v District 1. Relatívne blízko od centra je aj District 3.

Pri výbere ubytovania sme narazili na zaujímavý fenomén s ktorým sme sa nikde inde zatiaľ nestretli v takom rozsahu – majitelia hotelov si veľmi okato sami píšu dobré recenzie len preto, aby prilákali turistov. Tí im častokrát zanechajú veľmi zlú recenziu.

Príklad: 10 prehnane výborných hodnotení od „hostí“ z Ho Chi Minh alebo Vietnamu a 1 pravdivá od niekoho z Európy. Preferujte čítanie negatívnych recenzií, ktoré vám dajú reálny obraz o ubytovaní.

Nám záležalo na tom, aby sme sa nachádzali v District 1, hotel bol v tichom prostredí a mal silný internet. Toto všetko spĺňal Thao Nhi Hotel, ktorý vám odporúčam. Je pravda, že ruch z Bui Vien Walking Street nám trochu prenikal do izby, ale nebolo to nič strašné.

Kde sa najesť v Ho Chi Minh

Určite sa nebojte ochutnať jedlo z pouličných stánkov, kde vidíte, že sa stravujú aj domáci. Tí predsa najlepšie vedia, kde sa oplatí jesť. Ochutnáte tu aj lacnú vietnamskú ľadovú kávu, Phở, či bagetku Bánh mì. Z reštaurácií, ktoré som navštívila, by som vám odporúčala nasledovné:

Cơm tấm Đề Thám

Cơm tấm Đề Thám je skôr pouličný stánok ako reštaurácia. Dostanete tu typické jedlo pre južný Vietnam, Cơm tấm. Je to špeciálny druh ryže (Broken Rice), ktorá sa najčastejšie podáva s bravčovými rebrami. Zažijete tu aj autentické vietnamské pouličného stolovanie. Prevádzka sa nachádza v úzkej uličke a úplne bežne budú okolo vás jazdiť skútre.

Pouličná reštaurácia v Ho Chi Minh.
Cơm tấm Đề Thám
Ryža s bravčovými rebrami, kožou a vajíčkom.
Cơm tấm

Viet Nam Traditional Foods – Bún Chả Hà Nội – Quán Ngon

Typickú vietnamskú kuchyňu ochutnáte v tejto reštaurácii. Ja som tu mala Bún Chả Hà Nội, čo je rezancová jemne octová polievka s bravčovými mäsovými guličkami a kúskami grilovaného bravčového mäsa. Dostanete tu aj jarné rolky, či plnenú bagetku Bánh mì.

Polievka, ktorá sa podáva s kúskami grilovaného bravčového mäsa, rezancami a listovou zeleninou.
Bún Chả Hà Nội

Kaviareň Little Hanoi

Najlepšia kaviareň v celom Saigone je Little Hanoi. Robia vynikajúcu Egg Coffee, ktorá je typická najmä pre oblasť severného Vietnamu a Hanoja. Samozrejmosťou je aj široká ponuka dezertov.

Káva s vyšľahaným vajíčkom.
Egg Coffee

Ak vás zaujíma lokálna strava, prečítajte si môj článok Vietnamské jedlá a nápoje. Čo ochutnať?

Čo vidieť v Ho Chi Minh

Bui Vien Walking Street

Najzaujímavejšia a najhlučnejšia ulica v Saigone je Bui Vien Walking Street. Je to párty ulica, ktorá každý večer ožije tou najhlučnejšou hudbou, akú ste kedy počuli. Určite si všimnete, že veľa ľudí sa po nej iba prechádza a v podnikoch takmer nikto nesedí. Dôvod je jednoduchý – hudba je tu tak vypeckovaná, že sa budete tešiť na chvíľu, až odtiaľto odídete.

War Remnants Museum

Múzeum, ktoré dokumentuje vojnu vo Vietname.

Fotografia vystrašených utekajúcich detí.
Túto fotografiu určite poznáte.

🤑 Vstupné je 40 000 vnd (1,50 €).

Saigon Skydeck

Vyhliadka na centrum Ho Chi Minh.

Výšková budova s panoramatickým výhľadom na Ho Chi Minh.
Saigon Skydeck

🤑 Vstupné je 200 000 vnd (8 €).

Prejdite sa po ulici Đ. Nguyễn Huệ

Na adrese 42 Nguyen Hue nájdete unikátnu bytovku, v ktorej sú jednotlivé byty prerobené na obchody a reštaurácie. Ďalej sa tu nachádza Independence Palace, historická Central Post Office, chrám Notre Dame Cathedral (v súčasnosti pod rekonštrukciou), Saigon Opera House a The City Hall. Ak sa chcete dozvedieť niečo o histórii mesta a zaujímavosti o týchto pamiatkach, choďte na free walking tour.

Panelákový dom, ktorý je prerobený na reštaurácie a služby.
42 Nguyen Hue
Historická budova pošty Central Post Office.
Central Post Office
Katedrála v Ho Chi Minh City.
Notre Dame Cathedral
Budova divadla Saigon Opera House.
Saigon Opera House
Radnica v Ho Chi Minh The City Hall.
The City Hall

Cholon (Chinatown)

Ak chcete vidieť úplne iný svet, zablúďte do štvrti Cholon.

Binh Tay Market je veľké trhovisko. Keď som prechádzala okolo neho, dostala som sa do takých úzkych uličiek plných predavačov, kupujúcich a skútrov, až som mala pocit, že tam zavadziam.

Budova veľkej čínskej tržnice v štvrti Cholon.
Binh Tay Market
Ulica preplnená pouličnými predajcami.
Predrať sa touto ulicou bola neskutočná zábava.

Thien Hau Temple je najstaršia svätyňa v Ho Chi Minh. Ľudia si sem chodia priať šťastie do života.

Najstaršia svätyňa v štvrti Cholon v Ho Chi Minh.
Thien Hau Temple

Cha Tam Church je katolícky kostol, v ktorom nájdete chvíľu pokoja od rušného života v uliciach Ho Chi Minh.

Katolícky kostol v čínskej štvrti Ho Chi Minh.
Cha Tam Church

Tam Son Hoi Quan je pekná svätyňa plná vonných tyčiniek.

Čínska svätyňa, v ktorej horia vonné tyčinky.
Tam Son Hoi Quan

Cu Chi Tunnels

Ide o systém tunelov, ktoré boli postavené počas vojny vo Vietname. Nachádzajú sa asi 70 km od Ho Chi Minh, takže sa sem dostanete jedine v rámci fakultatívneho výletu. V tuneloch je tesno, a preto nie sú vhodnou atrakciou pre klaustrofobikov.

Výlet na rieku Mekong

Toto bol najlepší celodenný výlet, na ktorom som doteraz bola. Rezervovala som si ho cez Tripadvisor a stál 38,50 € na osobu.

Dievča, ktoré šoféruje loď.
Plavba po rieke Mekong.

Všetky detaily o tomto výlete si prečítate v mojom samostatnom blogu Plavba po rieke Mekong.

Tip na záver: pouličný barber

V uliciach Hi Chi Minh určite stretnete pouličných holičov. Ostrihajú a oholia vás na počkanie za 40 000 vnd (1,50 €). Ja som vyslala na holiaci experiment môjho frajera, ktorý bol s výsledkom spokojný a zhodnotil, že to bol najlacnejší, ale aj najrýchlejší barber v jeho živote. Určite by išiel znovu.

Barber v ulici Ho Chi Minh strihá chlapa.

Oplatí sa navštíviť Ho Chi Minh? Otázka za milión. Nooo, skútre tu od rána do večera vytrubujú a vás môže nesmierne iritovať, že v kľude nemôžete prejsť cez prechod bez toho, aby ste im nevbehli do cesty (a to aj na zelenú pre chodcov). Mesto nie je výnimočné a väčšina pamiatok sa nachádza viac-menej na jednej ulici, ale pár dní tu pokojne ostaňte. Napríklad aj kvôli fantastickému výletu na rieku Mekong, ktorý odporúčam absolvovať každému.

Mohlo by sa ti páčiť...