Spojené štáty americké

Čo vidieť počas víkendu v Atlante

Dievča v čiernom tričku stojí pred olympijskými kruhmi v Atlante.

Atlantu som navštívila v rámci môjho výletu, ktorý som nazvala „Po stopách Upírskych denníkov a The Originals“. Ako veľká fanúšička týchto dvoch seriálov som chcela navštíviť neďaleký Covington, kde sa natáčali Upírske denníky. Z Atlanty som následne letela do New Orleans, kde sa natáčal jeho spin-off, The Originals.

Samotná Atlanta tiež toho ponúka veľa: je rodiskom Martina Luthera Kinga Jr., nachádza sa tu najväčšie akvárium na západnej pologuli a krásna botanická záhrada.

Letisko Hartsfield Jackson Atlanta International Airport

Letisko v Atlante je už od roku 1998 najviac zaneprázdneným letiskom na svete. Denne tadiaľto cestuje približne 300 000 pasažierov a za rok 2022 tadiaľto prechádzalo 93.7 milión pasažierov.

Ako sa dostať z letiska do Atlanta Downtown

Z letiska sa do Downtown dostanete taxíkom alebo metrom.

Taxíkom/Uberom/Lyftom ste v centre za 20 minút a za jazdu zaplatíte okolo 27 €.

Z letiska jazdí do centra mesta aj metro MARTA. Na metrovej stanici si kúpite jednorazový lístok Breeze za 0,90 € ($1) a dobijete ho sumou 2,27 € ($2,50). Pokiaľ plánujete pravidelne cestovať po Atlante, viac sa vám oplatí Breeze karta za 1,80 € ($2), ktorá platí až počas troch rokov a neustále si ju môžete dobíjať. Jazda metrom do centra Atlanty trvá približne 18 minút.

Metro v Atlante je veľmi prehľadné a v jeho trasách sa vyzná naozaj každý. Má totižto iba dve trasy: zo severu na juh (červená a zlatá trasa) a z východu na západ (modrá a zelená trasa).

Po centre mesta jazdí aj električka Streetcar. Lístky na Streetcar si kupujete na vašu Breeze kartu, jedna jazda stojí 0,90 € ($1) a celodenný lístok 2,70 € ($3).

Čo vidieť v Atlante

Georgia Aquarium

Najväčšie akvárium na západnej pologuli je Georgia Aquarium. Bolo to najkrajšie akvárium, ktoré som v USA navštívila a tých teda nebolo málo (šesť).

Tučniaky v Georgia Aquarium.
Georgia Aquarium

Mimo sezóny sem zavíta denne okolo 3000 ľudí a počas sezóny sa číslo zvýši na približne 20 000 ľudí za deň. Ja som sem prišla v stredu podvečer a takmer nikto tu nebol. Žiadne tlačenice, mohla som si pohladkať morské zvieratká (raje, morských ježkov, kalamáre, hviezdy, morské rastliny…) a na všetko som úplne krásne videla. Za dve hodiny som ho mala prejdené.

🤑 Vstupné do Georgia Aquarium je 43,50 €.

Martin Luther King, Jr. National Historical Park

Do Martin Luther King, Jr. National Historical Park (MLK), by mal zavítať každý turista v Atlante. Dozviete sa tu všetko o tom, ako boli černosi diskriminovaní, kto bol Martin Luther King, Jr. a kde sa narodil, o nenásilných protestoch a sit-inoch, ako sa mu podarilo dosiahnuť zmenu v spoločnosti a ako bol naňho spáchaný atentát. A to všetko úplne zadarmo!

Pamätník Martina Luthera Kinga Jr.
Martin Luther King, Jr. National Historical Park
Usmievajúci chlap drží za lakeť svoju manželku. Je to čiernobiela fotka.
Martin Luther King Jr. s manželkou Corettou

💡 Pri pamätníku MLK sa nachádza Jackson Street Bridge s ikonickým výhľadom na Atlanta Downtown, ktorý môžete poznať zo seriálu Walking Dead.

Štúdio CNN

V Atlante sa nachádza centrála Cable News Network (CNN). Ako turista som si kúpila lístok do zákulisia CNN, kde som sa dozvedela o histórii CNN, ukázali mi, ako sa natáčajú správy a rôzne televízne relácie a videla sme miestnosť, kde sa vytvárajú správy. Prehliadka trvala 50 minút a bol to zážitok na celý život.

Budova riaditeľstva CNN. Je v nej glóbus a americká vlajka.
Štúdio CNN
Dievča rozpráva na mikrofón. Za ňou je pozadie Piedmont Parku.
Tuším prijali novú reportérku.😄

💡 Prehliadky štúdia CNN sa v roku 2020 kvôli situácii s COVID-19 zrušili. Zatiaľ (2023) neboli obnovené.

Fox Theatre

Na rôzne koncerty, muzikály a Broadway predstavenia si zájdite do Fox Theatre.

Centennial Olympic Park

Tento park vznikol v roku 1996 na počesť Letných olympijských hier, ktoré sa tu konali. Uvidíte tu napríklad peknú tancujúcu fontánu Fountain of Rings. Kúsok od parku sa nachádza Georgia Aquarium a World of Coca-Cola.

Farebné olympijské kruhy v Centennial Olympic Park. Za nimi sú mrakodrapy.
Centennial Olympic Park
Ruské koleso v Atlante.
SkyView Atlanta
Tancujúce fontány v Atlante.
Fountain of Rings

World of Coca-Cola

Vedeli ste, že Coca Cola vznikla v roku 1892 práve v Atlante? Vo World of Coca-Cola sa dozviete históriu tohto brandu a môžete ochutnať rôzne vzorky z vyše 100 príchutí.

Budova, v ktorej sa dozviete o histórii Coca-Coly.
World of Coca-Cola

🤑 Vstupné do World of Coca-Cola je 17 €.

Piedmont Park a Atlanta Botanical Garden

Ideálnym miestom na prechádzku, či športovú aktivitu je Piedmont Park. Každú sobotu sa tu koná Green Market, na ktorom si môžete kúpiť lokálne produkty. Tiež sa tu nachádza botanická záhrada Atlanta Botanical Garden s nádhernými tematickými záhradami. Poprechádzate sa japonskou záhradou, záhradou plnou ruží, či farebným ovocím a zeleninou. Súčasťou záhrady sú aj kaskádové vodopády, exotické rastliny a tropické vtáctvo.

Jazero, za ktorým je vidno mrakodrapy.
Piedmont Park

High Museum of Art

V múzeu umenia High Museum of Art sa nachádza stála expozícia amerického, európskeho, afrického a dočasného umenia. Nájdete tu aj diela Claude Moneta, Fridy, či Andyho Warhola.

Krog Street

Centrum jedla, umenia a zábavy je Krog Street. Je to ikonická ulica a nachádza sa tu známy Krog Street Market. Je to budova bývalého skladu plná stánkov s rôznym občerstvením. Z MLK pamätníka ste tu pešo za 15 minút.

Bývalá továreň, ktorá je v súčasnosti prerobená na market.
Krog Street Market

Oranžová limonáda v bare.

Výhľad z reštaurácie v hoteli Westin

Za krásnym výhľadom na Atlantu a dobrým jedlom si zájdite do reštaurácie The Sun Dial Restaurant, Bar & View. Nachádza sa na 72. pochodí, varia tu vynikajúco a uvidíte z nej celú Atlantu a lesy, ktoré ju obkolesujú. Jednoducho dokonalosť.

Výhľad na mesto Atlanta.

Výhľad na mesto Atlanta.
Z reštaurácie v hoteli Westin uvidíte aj Centennial Olympic Park.

Stranger Things v Atlante

Vedeli ste, že Atlanta je populárnym miestom natáčania seriálov, ako napríklad Stranger Things?

Výskumné centrum Hawkins National Laboratory je bývalá psychiatrická liečebňa Georgia Mental Health Institute a Hawkins Community Pool je verejná plaváreň South Bend Pool.

V atlantskom najväčšom parku Westside Park nájdete lom Bellwood Quarry, v ktorom sa okrem Stranger Things natáčali aj Upírske denníky, Hunger Games alebo The Walking Dead.

Atlanta dokonca nedávno hostila interaktívny projekt Stranger Things: The Experience. Medzičasom sa však presunul do Seattlu a Toronta.

Socha pred jazerom v Piedmont Parku.

Na návštevu Atlanty vám bude stačiť jeden víkend. Atlanta nepatrí medzi turistami vyhľadávané destinácie, avšak ak sem niekedy z akéhokoľvek dôvodu prídete, určite tu nájdete veľa zaujímavých aktivít na strávenie voľného času.

Mohlo by sa ti páčiť...