Spojené štáty americké

Čo vidieť počas víkendu v San Franciscu

Dievča v rúžovom tričku a čiernych nohaviciach stojí pred mostom Golden Gate Bridge.

Mojím detským snom bolo spoznať San Francisco, prejsť sa po ikonickom Golden Gate Bridge a navštíviť Alcatraz. Stačil by mi len jeden deň a bola by som šťastná ako blcha. No keby mi pred pätnástimi rokmi niekto povedal, že tu budem pol roka žiť, študovať a Šoférovať sanitku Amerického červeného kríža, asi by som sa schuti zasmiala, že toto sa nikdy nestane. Stalo sa.

V tomto článku sa dozviete, aké je počasie v San Franciscu, ako tu funguje doprava, kde sú najkrajšie výhľady na mesto a čo sa tu oplatí vidieť.

Dievča stojí okolo dvoch áut Červeného kríža a opiera sa o vozík s krabicami.
V rámci dobrovoľníctva pre Americký červený kríž som rozvážala krv a krvné produkty nemocniciam v San Franciscu a Oaklande.

Počasie v San Franciscu

San Francisco patrí medzi mestá, v ktorých v lete nezažijete 30°C+ horúčavy. Počas jedného dňa sa tu bežne zvyknú vystriedať všetky štyri ročné obdobia: ráno je zahalené povestnou hmlou a je sychravo. Doobeda sa hmla postupne rozplynie a teplota sa zvyšuje. Na obed je vám už príjemne teplo, avšak tento stav netrvá dlho, pretože počas poobedia teplota začne znovu klesať a k večeru si opäť obliekate sveter a ľahkú vetrovku, aby vám nebola zima.

San Francisco sa vo všeobecnosti oplatí navštíviť niekedy medzi marcom a koncom októbra, kedy je pekne a pocitovo príjemne. V novembri sa už ochladí, začne pršať a počas dňa je približne okolo 10°C.

Doprava v San Franciscu

Po meste jazdia autobusy, trolejbusy, historické električky, pozemné električky (Cable Car), metro, vlaky a taxíky. Cestovné lístky si môžete kúpiť cez aplikáciu MuniMobile alebo hotovosťou priamo u šoféra (s výnimkou metra a vlakov). Odporúčam vám však používať Munimobile, pretože vás to vyjde lacnejšie.

Hnedá Cable Car v San Franciscu.
Cable Car

Všetky informácie o cestovných lístkoch sa dočítate na oficiálnej stránke San Francisco Municipal Transportation Agency.

Pre tých, ktorí cestujú do San Francisca iba na víkend, dobrým hackom ako ušetriť na doprave, je absolvovať Big Bus Tour. Je to prehliadka mesta so živým sprievodcom na autobuse, z ktorého môžete kedykoľvek vystúpiť a pozrieť si to, čo vás zaujíma a následne nastúpite na ďalší autobus, ktorý behom nasledujúcich minút príde. Tým pádom sa nemusíte starať o to, ako sa budete presúvať po meste a zároveň sa dozviete zaujímavosti o San Franciscu hneď z prvej ruky.

S parkovaním v Downtowne som nikdy nemala problém. Občas sa vám môže podariť nájsť parkovacie miesto, ktoré je zadarmo, ale najčastejšie sa stretnete s platením kartou na najbližšom parkometri. Pokuty za nezaplatené parkovanie sú do výšky 45 €. Viem to preto, lebo sama som jednu dostala.

Cesty a výškové budovy v San Franciscu. Je vidno aj budovu postavenú v pyramídovej architektúre.
San Francisco Downtown

💡 Nikdy si nenechávajte v aute cennosti. V San Franciscu sú populárni vykrádači áut viac ako kdekoľvek inde v USA.

Ako sa dostať z letiska do San Francisca

V blízkosti San Francisca sa nachádzajú dve letiská: San Francisco International Airport a Oakland International Airport.

Pohľad na mesto San Francisco z lietadla.
San Francisco

Zo San Francisco International Airport sa do centra mesta dostanete taxíkom, autobusom, metrom alebo vlakom.

Pokiaľ si chcete z letiska zobrať Uber/Lyft, nasledujte nápisy Ride App Pick-up. Cesta z letiska do Downtown trvá približne 25 minút a stojí okolo 40 €.

Metro Bart jazdí každých 20 minút a jazda do centra trvá okolo 30 minút. Jednosmerný lístok stojí 5 € a môžete si ho kúpiť cez MuniMobile alebo priamo na metrovej stanici.

Autobusy SamTrans sú najlacnejšou alternatívou, pretože lístok stojí len 2 €. Kúpiť si ho môžete cez mobilnú aplikáciu SamTrans alebo priamo u šoféra, ale platiť môžete len hotovosťou. Do Downtown jazdia autobusy číslo 292, 397 a 398.

Trolejbus v San Franciscu.
MHD v San Franciscu

Oakland International Airport sa nachádza 46 km od San Francisca. Dostanete sa sem taxíkom alebo metrom.

Uber/Lyft vás vyzdvihne pred budovou pri nápise Ride App Pickup. Nachádza sa hneď pri východe z letiska po vyzdvihnutí batožiny. Cesta do San Francisca trvá približne 40 minút a stojí okolo 55 €.

Lacnejšia alternatíva je jazda metrom Bart, avšak budete musieť prestupovať. Z letiska Oaklad sa odveziete letiskovým vlakom Bartom na stanicu Coliseum, kde prestúpite na ďalší Bart, ktorý jazdí na smer Daly City. Táto alternatíva je však na zváženie, pretože Bart nejazdí pravidelne a celková cesta do San Francisca vám môže trvať aj hodinu. Lístok si môžete kúpiť cez MuniMobile a stojí približne 10 €.

Ubytovanie v San Franciscu

Ruku na srdce, kto by nechcel bývať v krásnom viktoriánskom dome v San Franciscu? Keď som tu bola prvýkrát, podarilo sa mi v takom bývať. Bol prerobený na hostel a za jednu noc som zaplatila neskutočných 50 €. Tieto časy sú už dávno preč a za jednu noc v San Franciscu zaplatíte v priemere od 70 € a vyššie.

Následne som pol roka žila na predmestí San Francisca, v meste San Bruno. V Downtowne som bola autom za 20 minút.

Najkrajšie výhľady v San Franciscu

Golden Gate Bridge (Vista Point)

Vista Point bolo moje najobľúbenejšie miesto v San Franciscu. Odtiaľto uvidíte nádherný Golden Gate Bridge a celý Downtown.

Dievča zahalené hmlou pred Golden Gate Bridge.
Nie vždy sa vám podarí vychytať krásny slnečný deň. 😂

Dostanete sa sem autom, autobusom alebo v rámci prehliadky mesta s Big Bus. Určite vám sem neodporúčam jazdiť taxíkom, pretože je to mimo všetkého a môžete mať problém zohnať taxík na cestu naspäť.

Twin Peaks

Medzi najvyššie miesta v San Franciscu patria kopce Twin Peaks. Z Twin Peaks budete mať Downtown, Golden Gate Bridge a Alcatraz ako na dlani.

Dievča stojí na kopci. Za ňou je mesto San Francisco.
Twin Peaks

Mission Dolores Park

Tento park patrí medzi najobľúbenejšie parky v San Franciscu. Denne tu stretnete domácich na prechádzke, či na pikniku. Konajú sa tu aj rôzne kultúrne akcie, vystúpenia a zhromaždenia.

Park s výhľadom na mesto San Francisco.
Mission Dolores Park

Coit Tower

Coit Tower je pomník hasičským dobrovoľníkom, ktorý sa nachádza na Telegraph Hill. Je vysoký 64 metrov a môžete z neho uvidieť Golden Gate Bridge a Alcatraz.

🤑 Do Coit Tower sa platí vstupné 9 €.

Čo vidieť v San Franciscu

Free Walking Tour

Zaujímavé miesta v Downtown navštívite počas Free SF Tour. Sprievodca vás vezme z Union Square do Chinatown, odkiaľ prejdete k prístavu a budove Embarcadero. Odtiaľ to budete mať už len na skok k Pier 39, kde sa na slnku vyvaľujú tulene.

💡 Free SF Tour nie sú jedinými organizátormi zadarmo prehliadok mesta. Určite si pozrite aj ponuku prehliadok od GuruWalk alebo Free Tour By Foot.

Fisherman´s Wharf a Pier 39

Medzi najturistickejšie miesta v San Franciscu patrí Fisherman´s Wharf. Nachádza sa na nábreží a je tu veľa reštaurácií, obchodov so suvenírmi, akvárium Aquarium of the Bay a Pier 39, na ktorom sa po celé dni vyvaľujú tulene. Inak verili by ste, že tieto tulene neskutočne smrdia?

Budova akvária v San Franciscu.
Aquarium of the Bay
Výhľad na oceán. Na fotke je socha srdca a vejúce vlajky.
Pier 39
Tulene sa vyvaľujú na slnku. Pred nimi je dievča v bielom svetri.
Tulene na Pier 39

Painted Ladies

Painted Ladies je názov pre farebné viktoriánske domy, ktoré sa nachádzajú na Alamo Square.

Zástavba farebných domov postavených vo viktoriánskom štýle.
Painted Ladies

Palace of Fine Arts

Ideálnym miestom na prechádzku parkom popri jazere je Palace of Fine Arts. Je vybudovaný v štýle gréckej a rímskej architektúry a je veľmi príjemným miestom na oddych a piknik.

Lombard Street

Najkľukatejšia ulica na svete je Lombard Street. Môžete si ju prejsť pešo alebo na aute. Pre chodcov je popri nej vybudované schodisko a ak ste tu autom, určite si po nej zajazdite. Ja som si to naplno užila.

Dievča v rúžovom svetri stojí pred najkľukatejšou ulicou na svete.
Lombard Street

Chinatown

Vedeli ste, že Chinatown v San Franciscu je mimo Ázie najväčším Chinatown na svete? Je taktiež najstarším Chinatown v USA a určite by ste ho mali navštíviť. Odporúčam ho v rámci organizovanej prehliadky, napríklad so spomínanými Free Walking Tour alebo s Big Bus Tour.

Štvrť Chinatown v San Franciscu.
Chinatown
Chlapi na ulici hrajú stolové hry.
Pouličné stolové hry sú v Chinatown veľmi populárne.

Golden Gate Park

V San Franciscu nevynechajte prechádzku po Golden Gate Park. Nachádza sa tu krásna Japanese Tea Garden, botanická záhrada, múzeum umenia de Young Museum, ikonické veterné mlyny a jazierka. Na prechádzku po parku si vyhraďte niekoľko hodín, pretože je naozaj veľký, dokonca je väčší ako Central Park v New Yorku. Park vedie k pláži Ocean Beach.

Park v San Franciscu.
Golden Gate Park

Pláže v San Franciscu: Ocean Beach, Baker Beach a Golden Gate Beach

Za pekným výhľadom na Golden Gate Bridge navštívte Baker Beach alebo Golden Gate Beach. Ja som však zo všetkých pláži v San Franciscu mala najradšej Ocean Beach, pretože má oveľa živšiu atmosféru. Stretávajú sa tu domáci, hrajú hry a do večera tu grilujú. Majte na mysli, že USA je zakázané konzumovať alkohol na verejnosti, takže na pivko choďte radšej do baru.

Ľudia na pláži.
Ocean Beach
Piknik na pláži.
Piknikovať na Ocean Beach je top.

16th Avenue Tiled Steps

Neďaleko Golden Gate Park sa nachádzajú ikonické schody 16th Avenue Tiled Steps. Je pravdepodobne najväčším mozaikovým schodiskom na svete a má 163 schodov.

Haight-Ashbury

Haight-Ashbury je hippies štvrť pri Golden Gate Parku. Ak nesúhlasíte so sociálnymi normami, nejdete s davom a máte radi alternatívu, umelcov a hudobníkov, určite sa vám tu bude páčiť.

Mission District

Štvrť s krásnymi maľbami na stenách sa volá Mission District. Žije tu veľa hispáncov a latino populácie a nájdete tu veľa mexických reštaurácií. Taktiež sa tu nachádza Mission Dolores Park s pekným výhľadom na San Francisco.

Väznica Alcatraz

V minulosti patril Alcatraz medzi väznice s najvyššou ochranou a hovorilo sa o ňom, že sa z neho nedá utiecť. Zo 14. pokusov a 36. väzňov sa to totiž nikomu nepodarilo. Vy sa však ničoho nemusíte báť, pretože dnes sem chodia už len turisti. 😄

Ostrov Alcatraz obklopený oceánom.
„Break the rules and you go to prison, break the prison rules and you go to Alcatraz.“

Po príchode na ostrov si zoberte mapku komplexu budov, ktoré sa tu nachádzajú a presuňte sa do hlavnej budovy – väzenia, v ktorom dostanete audio komentár, ktorý vás sprevádza prehliadkou týchto priestorov. Je to narozprávané tak pútavo a autenticky, že budete mať na rukách zimomriavky.

Najdesivejšie väzenie v histórii USA.
„Alcatraz was never no good for nobody“ – Frank Weatherman, posledný väzeň, ktorý opustil Alcatraz.

Prehliadka trvá približne hodinu a celý Alcatraz Island máte prejdený počas dvoch hodín. Vaša vstupenka nie je fixovaná na konkrétny trajekt a môžete tu stráviť toľko času, koľko len chcete. Počas dňa sa tu konajú aj rôzne predstavenia, ktoré znázorňujú udalosti, ktoré sa tu v minulosti odohrali.

Pohľad na dve izby vo väzení Alcatraz. Majú tam stolík, záchod a umývadlo.
V Alcatraze sedel aj Al Capone.

Na návštevu Alcatrazu odporúčam rezervovať lístky vopred. Denne sem totiž zavíta okolo 5000 turistov.

Koncerty a športové aktivity v San Franciscu

Ak máte radi koncerty, party a kultúrne podujatia, v San Franciscu sa nebudete nudiť. Chodia sem vystupovať známi umelci, napríklad ja som bola na koncerte Armin van Buuren.

Nočných klubov je tu neúrekom, no tie najpopulárnejšie sú Cat Club, Monarch alebo Temple Nighclub San Francisco.

San Francisco je taktiež ideálnym východiskovým bodom na festival Burning Man. Koná sa v Black Rock City, v ktorom ste približne za 6 hodín (552 km). Je to miesto uprostred púšte, kde je naozaj veľmi teplo a musíte si sem priniesť vlastné jedlo a pitie.

V San Franciscu sa nachádzajú aj tri športové tímy: Golden State Warriors, ktorí hrajú v NBA, 49ers, ktorí hrajú v NFL a San Francisco Giants, ktorí hrajú v MLB. Hokejový tím nemajú, takže ak chcete ísť na NHL, najbližšie budete mať San Jose Sharks.

Prírodné parky v okolí San Francisca

Muir Woods National Monument

V Muir Woods nájdete krásne vysoké sekvoje, ktoré patria medzi najvyššie stromy na svete. Nachádza sa 35 minút (27 km) severne od San Francisca.

Yosemite National Park

Medzi prvé národné parky v USA patrí Yosemitský národný park. V parku uvidíte ikonické útesy, vodopády, lúky, jazerá a ľadovce. Po parku sa môžete presúvať autom, na bicykli alebo shuttle busom. Odporúčam vám sem však jazdiť počas leta, pretože na jeseň vodopády začínajú vysychať. Yosemite sa nachádza 3 hodiny (269 km) od San Francisca.

Pohľad na malebnú prírodu. V pozadí sú hory obklopené lesom a tečie tu rieka.
Yosemite National Park

Lake Tahoe

Jazero Tahoe je výnimočné svojou priezračnou vodu. Nachádza sa v krásnom okolí pohoria Sierra Nevada a je ideálnym miestom na víkendový pobyt. Zo San Francisca ste tu za 3 hodiny (322 km).

Dievča v žltom svetri stojí pred priezračným jazerom.
Lake Tahoe

💡 Ak cestujete zo San Francisca do Los Angeles, určite nevynechajte jazdu po scénickej Pacific Coast Highways. Navštívte krásne mestá ako Monterey, Carmel by the Sea, Big Sur. Táto cesta vás zavedie až ku Santa Barbare a cez Malibu Beach prídete až ku Santa Monice. Pacific Coast Highway je považovaná za jednu z najkrajších ciest na svete.

Tuleň sa opaľuje na pláži.
San Francisco je mesto, v ktorom si každý nájde to svoje. Ja som si v ňom zamilovala prechádzky po pláži a západy slnka s výhľadom na Golden Gate Bridge. Taktiež som sa tu naučila parkovať paralelne a prekonať strach z jazdenia po kopcoch.😂 Keby som mala možnosť sa sem vrátiť, určite by som prišla aj na ešte dlhšie.

Mohlo by sa ti páčiť...