Spojené štáty americké

USA road trip: Grand Canyon, Death Valley… a koľko ma to stálo

Dievča v čiernej bunde a rúžovom svetri stojí pred národným parkom Bryce Canyon. Za ňou je krásna krajina.

Road tripy z Las Vegas sú veľmi populárne, pretože počas niekoľkých dní prejazdíte viaceré štáty, každý deň na cestách zažijete tisíce zážitkov a uvidíte unikátne prírodné diela. Sama som ich absolvovala už dva razy a určite ich odporúčam úplne každému. Podobný road trip môžete začať aj v Los Angeles, avšak v oboch prípadoch bol môj štartovací bod práve Las Vegas.

 V tomto článku vám dám tipy na road trip k národným parkom, ktoré sa nachádzajú v okolí Las Vegas a vypočítam, koľko som minula počas ôsmich dní na road tripe.

Požičanie auta a National Park Pass

Pre mnohých turistov je Las Vegas vstupnou bránou k objavovaniu národných parkov na západe USA.

Na tento road trip si budete musieť požičať auto. Ak nemáte vlastné, môžete si ho požičať v miestnej auto požičovni alebo online cez aplikáciu Turo. Z auto požičovní odporúčam Hertz, Alamo alebo Avis. Aplikácia Turo funguje podobne ako vyberanie apartmánu na Airbnb – vyberiete si auto, ktoré sa vám páči a prídete si poňho na dohodnuté miesto.

Môže sa stať, že sa v auto požičovni dozviete, že auto je poistené len v štáte Nevada. V takom prípade nesmiete jazdiť do okolitých štátov. Na Turo som bojovala s rovnakým problémom, ale nakoniec sa mi podarilo nájsť vysnívané auto.

Viac informácií o požičiavaní auta v USA sa dočítate v mojom článku o USA.

Do každého národného parku sa platí vstupné. Pokiaľ plánujete navštíviť viaceré národné parky, určite sa vám zíde National Park Annual Pass. S týmto preukazom nemusíte platiť vstupy do vybraných národných parkov. Platí po celý rok a stojí 73 €.

💡 Ak cestujete viacerí a denne si rozdeľujete výdavky, skúste aplikáciu Splitwise. Počet hádok klesol o 87%.

Národné parky v Nevade

Las Vegas – Valley of Fire – Red Rock Canyon – Seven Magic Mountians

Tento okruh je ideálny pre tých, ktorí nemôžu alebo nechcú opustiť štát Nevada.

Valley of Fire sa nachádza 50 minút (70 km) severovýchodne od Las Vegas. Je to najstarší a najväčší štátny park v Nevade. Kamene a kamenné útvary, ktoré sa tu nachádzajú, sú krásne červené, z čoho vznikol názov Valley of Fire.

🤑 Na vstup do Valley of Fire sa nevzťahuje National Park Pass a musíte zaplatiť poplatok 13,50 € za vstup autom.

Údolie, v ktorom sú dočervena sfarbené skaly.
Valley of Fire

Východne od Las Vegas sa nachádza Red Rock Canyon. Taktiež je pomenovaný podľa červených kamenných útvarov, ktoré tu uvidíte. Z Las Vegas tu môžete byť za 20 minút (32 km).

🤑 Na vstup do Red Rock Canyon sa nevzťahuje National Park Pass a musíte zaplatiť poplatok 18 € za vstup autom.

Napokon tu máme Seven Magic Mountains, ktoré sa nachádzajú približne 30 minút (42 km) južne od Las Vegas. Od roku 2016 sa tu nachádza krásna inštalácia siedmich vysokých farebných kamenných útvarov.

🤑 Vstup aj parkovanie v Seven Magic Mountains je zadarmo.

Projekcia farebných skál, ktoré vytvárajú stĺpy. Volá sa to Seven Magic Mountains.
Seven Magic Mountains

Národné parky v Arizone, Utahu a Kalifornii

Deň 1: Las Vegas – Hoover Dam – Grand Canyon – Horseshoe Bend

Toto je veľmi populárna trasa ak máte málo času. Hoover Dam je priehrada, ktorá sa spája štáty Nevada a Arizona a preteká ňou rieka Colorado. Nachádza sa iba 40 minút (60 km) od Las Vegas.

Elektráreň na pomedzí štátov Nevada a Arizona.
Hoover Dam

Z Hoover Dam pokračujete do Grand Canyonu, kde budete za približne 4 hodiny (400 km). Po Grand Canyone sa môžete presúvať na aute alebo kyvadlovou dopravou, ktorá je zadarmo.

🤑 Pokiaľ nevlastníte National Park Pass, musíte zaplatiť vstupné 30 € za auto.

Skaly, ktoré vytvárajú obrovský kaňon, ktorý sa volá Grand Canyon.
Grand Canyon

Horseshoe Bend sa nachádza 2,5 hodiny (214 km) od Grand Canyonu. Rieka Colorado tu vytvorila prírodný úkaz v tvare konskej podkovičky. Najkrajšie scenérie tu uvidíte počas západu a východu slnka.

🤑 Horseshoe Bend patrí do súkromného majetku mesta Pagie a platí sa vstupné 9 €.

Rieka Colorado tečie okolo skál, čím vyformovala obraz konskej podkovičky.
Horseshoe Bend

Deň 2: Antelope Canyon a Monument Valley

Antelope Canyon je prekrásny kaňon, ktorý vyformovala vodná erózia a pravdepodobne ste ho už niekedy videli na fotkách. Delí sa na Upper Canyon a Lower Canyon, pričom Upper Canyon je vďaka prieniku slnečných lúčov populárnejší. Nachádza sa približne 15 minút od Horseshoe Bend (14,5 km).

🤑 Vstup do kaňonu musíte objednávať vopred cez oficiálnu stránku Antelope Canyon a cena za vstup sa začína od 45 €.

Monument Valley je údolie, ktoré sa nachádza na hraniciach štátov Arizona a Utah, približne 2 hodiny (185 km) od Antelope Canynonu. Autom tu môžete prejsť Tribal Park Loop, ktorá je dlhá 27 km. Uvidíte tu krásnu prírodnú scenériu.

🤑 National Park Pass sa na vstup do Monument Valley nevzťahuje a ak sem chcete ísť, musíte zaplatiť vstupné 7,30 € za osobu.

Deň 3: Národný park Zion

Národný park Zion sa nachádza približne 4 hodiny (362 km) od Monument Valley. Je to ideálne miesto na poldennú turistiku. Najslávnejší je výstup na Angel’s Landing, ktorý sa ale neodporúča ľudom s výškofóbiou. Je to približne 5-hodinová turistika po vysokom, úzkom a strmom okraji skaly a ponúka nádherné výhľady.

Vysoké krásne skaly.
Národný park Zion

Ak netúžite po turistike, tento národný park pokojne vynechajte. Autom sa ku žiadnej vyhliadke nedostanete, pretože ho musíte zaparkovať na parkovisku. Z parkoviska do Zionu jazdí kyvadlová doprava.

🤑 Vstupné do parku s National Park Pass je zadarmo. Pokiaľ ho nemáte, zaplatíte 32 € za vstup autom.

Deň 4: Bryce Canyon a Arches

Bryce Canyon bol podľa mňa najkrajším národným parkom, ktorý sme navštívili. Uvidíte tu krásne kamenné útvary hoodoo a veľa ľudí sem chodí nocovať a pozorovať nočnú oblohu. Kaňon sa nachádza približne 2 hodiny (134 km) od Národného parku Zion a môžete sa po ňom presúvať na aute alebo kyvadlovou dopravou.

🤑 Vstupné do Bryce Canyon máte s National Park Pass zadarmo alebo zaplatíte 32 € za vstup autom.

Národný park Bryce Canyon. Na obrázku je vidno prírodné útvary hoodoo, ktoré sa tu vyformovali.
Bryce Canyon

Národný park Arches je zaujímavý najmä vďaka svojím unikátnym kamenným útvarom. Najfotografovanejším miestom je Delicate Arch. Národný park Arches sa nachádza približne 4 hodiny od Bryce Canyonu (393 km).

🤑 Vstupné do Arches máte s National Park Pass zadarmo alebo zaplatíte 27,50 € za vstup autom.

Deň 5: Death Valley (Údolie smrti)

Ak plánujete objavovať národné parky na západ od Las Vegas, odporúčam vám sa z Bryce Canyonu/Arches večer vrátiť naspäť smerom ku Las Vegas. Death Valley sa totiž nachádza 2 hodiny (240 km) na západ od Las Vegas.

Údolie smrti, v ktorom sú kamenisto-pieskové duny.
Death Valley

Pripravte sa, že navštívite miesto, kde je neuveriteľne teplo, dusno a sucho. Určite tu navštívte najnižšie položené miesto v Severnej Amerike, Badwater Basin.

Tabuľa Badwater Basin je na najnižšie položenom mieste v USA.
Badwater Basin

🤑 Vstupné do Death Valley máte s National Park Pass zadarmo alebo ak ho nemáte, zaplatíte za 27,50€ za vstup autom.

Deň 6: Národný park Sequoia

Národný park Sequoia je populárna vďaka najvyšším a zároveň najstarším stromom na svete, sekvojam. Nájdete tu aj strom The General Sherman Tree, ktorý sa považuje za najstarší na svete. Tento park sa nachádza 5,30 hodín (530 km) od Death Valley.

🤑 Vstupné do Národného parku Sequoia máte s National Park Pass zadarmo alebo ak ho nemáte, zaplatíte 32 € za vstup autom.

Deň 7: Národný park Joshua Tree

Národný park Joshua Tree sa vyznačuje svojimi unikátnymi stromami Joshua Tree. Nachádza sa 5,30 hodín (397 km) od Národného parku Sequoia alebo 4,30 hodín (430 km) od Death Valley.

🤑 Vstupné do Národného parku Joshua Tree máte s National Park Pass zadarmo alebo ak ho nemáte, zaplatíte 27,50 € za vstup autom.

Strom Joshua Tree v púšti.
Joshua Tree

Ak chcete peknú fotku s nápisom Route 66 na ceste, cestou do Las Vegas sa zastavte pri Roy’s Motel & Cafe. V Las Vegas ste z Joshua Tree približne za 3 hodiny (320 km). Ak pokračujete do Los Angeles, cesta vám zaberie približne 2 hodiny (206 km).

Nápis Route 66 na diaľnici pri Roy's Motel & Cafe.
Route 66

💡 Tento road trip môžete pokojne začať v Los Angeles. Trasa by bola Los Angeles – Joshua Tree – Grand Canyon – Horseshoe Bend – Antelope Canyon – Monument Valley – Arches – Bryce Canyon – Zion – Valley of Fire – Las Vegas – Hoover Dam – Seven Magic Mountains – Death Valley – Sequoia – Los Angeles.

Koľko peňazí som minula počas ôsmich dní na road tripe?

Požičanie auta na 8 dní cez Turo: 450 € (2253 kilometrov)
Pokuta za prekročenie najazdených km: 200 € (spolu sme najazdili 3788 kilometrov)
Benzín: cca 60 €/deň (za 8 dní približne 480 €)
National Park Annual Pass: 73 €
Vstup do Horseshoe Bend: 10 €/auto
Parkovanie Santa Monica: 5 €
6x ubytovanie v moteloch: 370 € (4 osoby na 1 izbe a v LA sme prespali zadarmo u kamarátov)
Strava: 32 €/deň (256 € za 8 dní)

Cestovali sme štyri dievčatá a po prepočítaní výdavkov som za týždeň na road tripe zaplatila približne 653 € (spolu nás to vyšlo 1588 bez jedla). K výslednej cene si však musíte pripočítať spiatočné letenky do USA (cca 600 €), cestovné poistenie a poplatok za ESTU (cca 16 €). Čiže ak sa sem chystáte dvaja, spolu vás takýto road trip vyjde okolo 2000+ € na osobu. Táto suma však znamená obrovské množstvo kompromisov, nekvalitného jedla a lacného ubytovania. Ak ste však mladí, tak why not.

Mohlo by sa ti páčiť...