Spojené štáty americké

Čo vidieť v New Yorku. Videla som všetko za 3 dni a s pár eurami

Dievča s batohom stojí pred panoramatickým výhľadom na New York.

New York. Mesto, ktoré nikdy nespí. Mesto, ktoré poznáme z filmov, seriálov, YouTube videí a väčšina z nás ho túži aspoň raz v živote navštíviť. Ja som tu bola už trikrát a aj keď to nie je moje najobľúbenejšie mesto v USA, vždy sa sem rada vraciam.

Koľko dní potrebujete na to, aby ste spoznali turistický New York? Čo všetko tu treba vidieť? Koľko peňazí si treba pripraviť? Na čo nezabudnúť? Všetko podstatné sa dozviete v mojom článku.

Ulica v New Yorku. Na jej začiatku je prechod pre chodcov, po ktorom kráča chodec.

Keďže rozsiahlejší článok ako tento som zatiaľ nenapísala, pripravila som pre vás obsah, kde sa jedným klikom prekliknete na pasáž, ktorá vás zaujíma najviac.

1 Medzinárodné letiská John F. Kennedy a Newark
1.2 Cestovanie z JFK na Manhattan
1.3 Cestovanie z Newarku na Manhattan
2 Doprava v New Yorku
3 Úschovňa batožiny v New Yorku
4 Sim karta a eSim v New Yorku
5 Ubytovanie v New Yorku
5.1 Ubytovanie v New Jersey
5.2 Cestovanie autobusom z New Jersey na Manhattan
5.3 Prečo sa neubytovať v New Jersey
6 Najkrajšie výhľady na New York
7 Atrakcie, športové kluby a múzeá v New Yorku
8 Akú pizzu ochutnať v New Yorku
9 Koľko dní potrebujete na návštevu New Yorku?
9.1 Ako som stihla vidieť New York za jeden deň
10 Koľko peňazí som minula za tri dni v New Yorku?

Medzinárodné letiská John F. Kennedy a Newark

Keď cestujete do New Yorku, pristanete buď na letisku Johna F. Kennedyho (JFK) alebo na letisku v Newarku, ktoré sa nachádza v New Jersey. Let trvá približne 9 hodín a lieta sa aj z Košíc.

Tentokrát som pristála na letisku JFK. Pristáli sme o 13ej na obed a 2,5 hodiny sme čakali v radoch na imigračnom. Koľko času tu strávite je ťažko predvídateľné, no treba sa pripraviť aj na takýto scenár.

Dav čakajúcich ľudí.
Občas to na imigračnom môže vyzerať aj takto.

💡 Všetky informácie ohľadne dokumentov, ktoré potrebujete pred návštevou USA sa dočítate v mojom článku Cestujete do USA? Čo všetko si zbaliť, vidieť a aké miesta navštíviť?

Cestovanie z JFK na Manhattan

Z JFK sa na Manhattan dostanete jednoducho. Na Terminal 8 nasadnete na AirTrain JFK Red a vystúpite na zastávke Jamaica Station. Za jazdu zaplatíte bezkontaktne kartou pri vystupovaní z AirTrainu a cena za jednu jazdu je $8.50. Na AirTrain sa nevzťahuje MetroCard, lístok si musíte kupovať samostatne.

Na Jamaica Station prestúpite na linku E, ktorá vás odvezie až na 7. avenue, ktorá sa nachádza neďaleko Central Parku, či Times Square. Cesta z JFK na Manhattan trvá približne 1 hodinu.

Cestovanie z Newarku na Manhattan

Ak cestujete z letiska Newark, nasadnite na AirTrain Newark, ktorý vás odvezie na Newark Airport Station, kde prestúpite na vlak, ktorým sa odveziete na Penn Station. Táto cesta vám zaberie približne 40 minút.

Z letiska sa na Manhattan dostanete aj žltým newyorkským taxíkom. Majú fixnú tarifu a všetky podstatné informácie sa dočítate na tejto oficiálnej stránke.

Doprava v New Yorku

Po New Yorku sa budete na 99% pohybovať metrom alebo pešo.

Nie je to až tak dávno, kedy bolo výhodné zakúpiť si 7-dňovú MetroCard, dnes ju už však nepotrebujete. Vďaka novému metrovému systému Tap-to-pay môžete platiť bezkontaktne kartou a ak počas 7 dní absolvujete aspoň 12 jázd metrom, nikdy nezaplatíte viac ako $34. To je presne rovnaká suma za 7-dňovú MetroCard.

Reklama ohľadne nového spôsobu platby MHD v New Yorku.

Žlté taxíky čakajú na semafore.

Žena prezlečená za indiánku hrá na hudobný nástoj.
Na metrovej stanici v New Yorku.

Vagón od metra v New Yorku.

Úschovňa batožiny v New Yorku

Predstavte si nasledujúci scenár: vaše ubytovanie musíte opustiť o 10ej ráno, no let máte až neskoro večer. Čo spraviť s batožinou ak si ju nemôžete alebo nechcete nechať vo vašom hoteli/Airbnb? Presne toto sa stalo mne. Ubytovaná som bola v New Jersey a keďže som mala nočný let z JFK, nechcelo sa mi zbytočne cestovať hore-dolu.

S týmto problémom mi pomohol program Bounce. Do programu Bounce sú zapojené rôzne obchody, reštaurácie, fitness centrá, darčekové obchody atď. po celom svete a za prijateľné ceny ponúkajú úschovňu batožiny. Batožinu si u nich môžete uchovať dovtedy, kým je daná pobočka otvorená a vždy platíte za počet kusov batožiny, ktoré tu nechávate.

Ja som si nechala môj batoh v darčekovom obchode pri stanici Port Authority Bus Terminal. Tu som totiž vystúpila z autobusu z New Jersey a mala som to najbližšie.

Prišla som do obchodu, ukázala som potvrdenie o zaplatení a predavačovi som odovzdala môj batoh. Na batoh mi zavesil štítok s číslom a druhý som dostala so sebou. Keď som sa tu večer zastavila, jednoducho som predavačovi podala môj štítok a on mi priniesol batoh. Celý proces trval menej ako jednu minútu, batoh som mala celý deň strážený a nemusela som ho vláčiť so sebou.

Darčekový obchod v New Yorku.
V tomto obchode som si odložila svoj batoh. Celý deň bol vzadu v sklade pod dohľadom personálu.

Sim karta a eSim v New Yorku

Ďalšia dilema, s ktorou som sa musela popasovať, bola americká sim karta. Počas cestovania sa nespolieham na eSim, pretože väčšina z nich má na Trustpilote veľa negatívnych reviews. Keď som si pozrela recenzie eSim Airalo, ktorú promuje asi každý travel bloger, hneď ma prešla chuť si ju zakúpiť a hľadala som iné a spoľahlivejšie alternatívy.

Na cestách som zástancom klasických plastových sim kariet, no v USA je to komplikovanejšie. Doteraz som vždy cestovala do USA na dlhšiu dobu a využívala som plastovú sim kartu od J1 SIM. Ak sa sem chystáte aspoň na mesiac, odporúčam ich všetkými desiatimi.

Tento raz som však cestovala iba na 3 dni, a preto som si radšej chcela zakúpiť predplatenú sim kartu priamo na letisku. Potom som však zistila, že tieto sim karty sú neskutočne predražené a navyše ich dátové balíčky sú nevýhodné. Preto som si spravila veľký prieskum sim kariet a rozhodla som sa prvýkrát vyskúšať eSim kartu.

Pri výbere eSim karty ma najviac zaujímali recenzie od zákazníkov. S vysokým hodnotením na Trustpilote a tisíckami spokojných zákazníkov som sa rozhodla pre eSim kartu od Maya Mobile. Aktivovanú som ju mala v priebehu pár minút, fungovala 100% spoľahlivo a odporúčam ju úplne každému kto cestuje do USA. Za ich 5-dňovú eSim som zaplatila necelých 5 €.

Ubytovanie v New Yorku

Čo sa týka ubytovania, moja rada je jednoduchá: ubytujte sa na Manhattane kdekoľvek v blízkosti metra. Je to síce tá najdrahšia časť v New Yorku, no budete to mať najbližšie ku všetkým atrakciám.

Ubytovanie v New Jersey

Keď som navštívila New York naposledy, vyskúšala som ubytovanie v New Jersey, pretože cena za Airbnb bola dvojnásobne nižšia ako na Manhattane. Už by som sem ale nešla a nikomu to ani neodporúčam. Prečo? Cestovanie medzi New Yorkom a New Jersey bolo pre mňa náročným orieškom na rozlúsknutie.

Cestovanie autobusom z New Jersey na Manhattan

Ak predsa len uvažujete nad ubytovaním v New Jersey, budete potrebovať nasledujúcu príručku. Do New Jersey jazdia autobusy z Authority Bus Terminal, ktorý sa nachádza neďaleko Times Square. Autobusov do New Jersey jazdí viacero, vy však potrebujete vedieť, ktorý je pre vás najvýhodnejší. Na Google mapách si viete pozrieť aké autobusy jazdia k vášmu ubytovaniu, no ktorý je najvhodnejší vedia len domáci. Tiež treba mať na pamäti, že svoj večerný program v New Yorku si budete musieť prispôsobiť tak, aby ste stihli posledný autobus do New Jersey.

💡 Taxík z Authority Bus Terminal do New Jersey stojí okolo $70.

Lístok na autobus si kupujete v automatoch na stanici, nie u šoféra. Kupujete si konkrétny lístok na konkrétny autobus. Lístok sa neviaže na konkrétny čas, čiže môžete si kúpiť aj viacero lístkov naraz. Následne sa presuniete na nástupište, z ktorého váš autobus odchádza a postavíte sa do rady, kde s ostatnými ľuďmi čakáte na príchod autobusu. Pri cestovaní z New Jersey na Manhattan si lístok na autobus môžete kúpiť aj u šoféra a zaplatíte bezkontaktne kartou alebo hotovosťou.

Keďže z jednej zastávky v New Jersey jazdí viacero autobusov na Manhattan, lístok som si kupovala vždy u vodiča. Na Authority Bus Terminal som si teda kupovala iba lístky do New Jersey.

Prečo sa neubytovať v New Jersey

– Autobusy z New Jersey jazdia cez Lincoln Tunnel, v ktorom sa tvoria zdĺhavé kolóny. Počas návštevy New Yorku nechcete stáť v kolónach, chcete si vychutnávať mesto.

– Autobusy sú neprehľadné. Pokiaľ sa tu nevyznáte a nemáte známych, ktorí vám povedia, na aký autobus by ste mali ísť, chvíľu vám potrvá, kým sa tu zorientujete. Napríklad na moje ubytovanie jazdili tri rôzne autobusy, no iba jeden z nich jazdil pravidelne a spoľahlivo.

– Cestovné poriadky sa dajú pozrieť v appke NJTRANSIT, avšak z mojej skúsenosti autobusy sa nimi veľmi neriadia. Mne sa napríklad stalo, že jeden autobus meškal viac ako hodinu. Druhýkrát vôbec neprišiel a v dlhom rade som čakala na posledný večerný autobus.

– Autobusová stanica Authority Bus Terminal je špinavá, zanedbaná a po nástupištiach pobehujú šváby. Keď som stála na nástupišti, bála som sa, či na mňa zo stropu niečo nespadne.

Ľudia čakajú na nástupišti na autobusovej stanici.
Nástupište do New Jersey na Authority Bus Terminal.

Najkrajšie výhľady na New York

Top of The Rock

Na 70. poschodí Rockefellerovho Centra sa nachádza vyhliadka Top of The Rock. Odtiaľto uvidíte ikonickú Empire State Building a Central Park. Tiež si môžete kúpiť lístok na atrakciu The Beam a spraviť si fotku ako mali robotníci počas výstavby vedľajšieho 30 Rockefeller Plaza z roku 1932.

Panoramatický pohľad na Empire State Building.
Výhľad z Top of the Rock

Z vysokej budovy je vidno veľký zelený park.

Fotka obedujúcich robotníkov na vysokom žeriave.
Takto tu robotníci sedeli kedysi…
Ľudia sedia na vyvýšenej plošine.
A takto tu turisti sedia dnes. Samozrejme zapásaní.

Empire State Building

Empire State Building je jeden z prvých mrakodrapov v USA a z jeho 86. poschodia uvidíte Central Park, Times Square, Sochu Slobody, Rockefellerove Centrum a One World Trade Center. Za bieleho dňa môžete tiež vidieť okolité štáty Connecticut, Delaware, Massachusetts, New Jersey a Pennsylvániu.

SUMMIT One Vanderbilt

Pokiaľ vám ide o zážitok a chcete naozaj peknú fotku, choďte na 91. poschodie SUMMIT One Vanderbilt. Je to 3-poschodový komplex, v ktorom sa mieša umenie s krásnou vyhliadkou na New York. SUMMIT One Vanderbilt je tiež najnovšou vyhliadkou v New Yorku, otvorili ho v roku 2021.

Vyhliadka na New York v kombinácii s moderným umením.
SUMMIT One Vanderbilt

One World Observatory

Vyhliadka One World Observatory sa nachádza v aktuálne najvyššej budove v New Yorku. Uvidíte z nej napríklad Empire State Building, Sochu Slobody, Brooklyn Bridge, no je to iba indoorová vyhliadka, nemá vonkajšie priestory.

Edge Observation Deck NYC

Vyhliadku na New York ponúka aj Edge zo svojho 70. poschodia. Uvidíte odtiaľto od Central Parku až po Sochu Slobody. Edge je zaujímavý najmä vďaka atrakcii City Climb, ktorá spočíva v najvyššom výstupe pod holým nebom na svete.

Atrakcie v New Yorku

New York City Pass

Pokiaľ plánujete navštíviť miesta ako Empire State Building, Top of The Rock, vyhliadku Edge, jazdu trajektom okolo Sochy Slobody, Múzeum moderného umenia, Guggenheimove múzeum, Múzeum 9/11 a mnoho ďalších, odporúčam vám zvážiť New York City Pass. City Pass si viete jednoducho stiahnuť ako aplikáciu do mobilu a garantuje vám ušetrené peniaze v porovnaní, ako keby ste si ich nakupovali jednotlivo.

Free Walking Tour v New Yorku

Dá sa lepšie spoznať mesto ako s domácimi a navyše zadarmo? V New Yorku môžete absolvovať jednu z free walking tour, ktoré ponúkajú najväčšie platformy GuruWalk alebo FREETOUR. Prehliadka mesta je síce bezplatná, no je zvykom sprievodcovi dávať prepitné.

Big Bus Tours New York

Pre tých, ktorí nechcú alebo nemôžu chodiť celý deň, autobusy Big Bus Tours sú ideálnym riešením. Tieto autobusy s audiokomentárom majú trate so zastávkami, kde môžete kedykoľvek vystúpiť a nastúpiť a lístok vám platí po celý deň. Ja som ich využila v San Franciscu a v Miami a bola som veľmi spokojná.

Times Square

Times Square je jednou z najrušnejších peších zón na svete. Konajú sa tu veľkolepé novoročné ohňostroje a vďaka desiatkam obrazovkám na tomto námestí je ho vidno dokonca aj z vesmíru!

Námestie plné LED obrazoviek.
Times Square
Námestie plné ľudí. Okolo nich sú LED obrazovky.
Príďte sem aj cez deň aj večer – zakaždým budete mať iný zážitok.
Pohľad na vysvietené mesto z vesmíru.
New York z vesmíru. Zdroj: Instagram ISS.

Brooklyn Bridge, DUMBO, Pebble Beach

Brooklyn Bridge je najikonickejším mostom v New Yorku. Na krásne fotky sa sem chodí skoro ráno, kým je relatívne prázdny. Nie je však najrušnejším mostom v New Yorku. Tým je George Washington Bridge so 14 cestnými pruhmi na dvoch podlažiach, čím sa stal najrušnejším mostom na celom svete.

Veľký ikonický most.
Brooklyn Bridge

Dievča stojí na moste. Za ňou je panoramatický výhľad na mesto.

Keď prejdete na druhú stranu Brooklyn Bridge, ocitnete sa v štvrti DUMBO. Je zaujímavá najmä svojou tehlovou architektúrou.

Pohľad na Brooklyn Bridge z Brooklynu. Okolo sú tehlové domy.
DUMBO

Pebble Beach určite poznáte z amerických filmov. Kamenistá pláž sama o sebe nie je ničím výnimočná, ale ponúka krásny panoramatický výhľad na New York. Nachádza sa tu aj historický kolotoč Jane’s Carousel.

Panoramatický pohľad na Brooklyn Bridge.
Pebble Beach

Wall Street, Charging Bull, Trinity Church, 9/11 Memorial

Wall Street sa považuje za svetové finančné centrum. Nachádza sa tu najväčšia burza cenných papierov New York Stock Exchange. Symbolom Wall Street je socha Charging Bull, ktorá reprezentuje optimizmus a rast.

Budova burzy cenných papierov v New Yorku.
New York Stock Exchange
Bronzová socha býka.
Charging Bull

Na konci Wall Street stojí historický kostol Trinity Church aj s cintorínom, na ktorom je pochovaný napríklad Alexander Hamilton.

Na konci ulice je historický kostol.
Trinity Church

9/11 Memorial je pamätník na počesť obetiam, ktoré 11.9. 2001 zahynuli počas teroristického útoku na Svetové obchodné centrum (World Trade Center). Namiesto dvoch budov stoja dva pamätníky a múzeum, ktoré dokumentuje tento deň.

Pamätník obetí teroristického útoku v New Yorku. Za ním sú vysoké mrakodrapy.
9/11 Memorial
Farebné budovy vo veľkomeste.
World Trade Center

Central Park

Najznámejší park na celom svete je jednoznačne Central Park. Tento park je obľúbeným miestom na oddych, cvičenie a relax v prírode. Pokojne tu strávite celé hodiny a ponúka toľko atrakcií, že tu neustále budete mať čo objavovať.

Za jazierkom stoja vysoké mrakodrapy.
Central Park
Central Park sa nachádza vedľa Hotela Plaza, v ktorom sa natáčal film Sám doma 2.

Za stromami sa výšia mrakodrapy.

Flatiron Building

Každý, kto videl film John Wick, či seriál Banda, pozná ikonickú budovu Flatiron. Svoj názov dostala vďaka trojuholníkovému tvaru, ktorý pripomína žehličku na oblečenie a patrí medzi najfotografovanejšie budovy na svete.

Vysoké zlaté hodiny. Za nimi sa nachádza budova v tvare trojuholníka.
Flatiron Building, bohužiaľ aktuálne sa rekonštruuje.

Grand Central Terminal

Stanicu Grand Central Terminal poznáme najmä z romantických filmov, kde si ľudia vyznávajú lásku. Čo ste možno nevedeli, toto miesto je tiež najväčšou železničnou stanicou na svete. Okrem železnice sa tu nachádza aj Whispering Gallery. Je to miesto, kde keď v jednom rohu zašepkáte, osoba stojaca na opačnej strane bude všetko počuť.

Budova so zeleným stropom a zlatou dekoráciou.
Grand Central Terminal

Socha Slobody

Majestátna Socha Slobody symbolizuje slobodu a sľubuje nové príležitosti. Ak plánujete navštíviť Liberty Island, určite nevynechajte aj výstup na vrchol koruny Sochy Slobody – vedie sem 354 schodov. Musíte mať však vopred spravenú rezerváciu.

Dlhý rad ľudí čaká na jazdu trajektom okolo Sochy Slobody.
Na sochu slobody jazdí trajekt z Battery Parku. Treba mať vopred kúpený lístok na konkrétnu hodinu, prísť v dostatočnom predstihu a postaviť sa do tohto radu.
Pohľad na prístav, za ktorým je vidno Sochu Slobody.
Sochu Slobody môžete vidieť aj z Brooklyn Bridge alebo takto cez dieru v zelenom plote v Battery Parku.

Greenwich Village

Najkrajšie domy v New Yorku nájdete v štvrti Greenwich Village. Nachádzajú sa tu tiež rôzne reštaurácie, farebné obchodíky a netradičné nočné kluby. Nájdete tu aj dom zo seriálu Priatelia, či dom, v ktorom bývala Carrie Bradshaw zo seriálu Sex v meste. Mimochodom, tieto domy sa nachádzajú 7 minút od seba.

Obytný dom z tehly. Pod ním sa nachádza reštaurácia.
Dom zo seriálu Priatelia
Vchod do krásneho tehlového domu.
Dom, v ktorom bývala Carrie Bradshaw

Little Island

Neďaleko Greenwich Village, na Pieri 55, sa nachádza zaujímavý park Little Island. Park je zaujímavý najmä svojou architektúrou, pretože ho tvorí 132 útvarov pripomínajúcich tulipány. Nachádza sa tu aj amfiteáter, v ktorom sa konajú rôzne divadelné a hudobné predstavenia. Vstup do parku je zadarmo.

High Line Park a Vessel

High Line je vyvýšená železničná trať premenená na mestský park. Táto myšlienka vznikla preto, lebo vlaky pôvodnej železnice, ktorá sa nachádzala pod High Line na 10. avenue častokrát zrazili ľudí. Preto sa 10. avenue hovorilo aj Avenue Smrti. V High Line Park sa nachádza aj zaujímavá vyhliadka na mesto High Line Observation Deck.

Na konci High Line Parku prídete ku rozhľadni Vessel. Vessel tvorí 154 schodísk, takmer 2500 schodov a 80 oddychových plošín. Bohužiaľ od roku 2021 je dočasne zatvorený, pretože sa tu stala séria samovrážd, no v priebehu roka 2024 by sa mal opäť aspoň sčasti sprístupniť verejnosti.

Coney Island a New York Aquarium

Coney Island je zábavný park v Brooklyne. Nachádza sa pri pláži Coney Island Beach, takže ak sa chcete ísť v New Yorku opaľovať, choďte sem. Cesta na Coney Island však trvá celú hodinu, takže dvakrát si premyslite, či sem chcete naozaj ísť. Ja som sem napríklad išla len preto, lebo som sa cestou chcela zastaviť v Marshalls a T.J. Maxx na nákupy.

Nápis na stene, na ktorom je napísané Welcome to Coney Island.

Za promenádou sa nachádzajú kolotoče.
Coney Island
Pláž a promenáda na Coney Island.
Pláž a promenáda na Coney Island

Dievča sa vozí na detskom kolotoči. Sedí na koníkovi.

Pri Coney Island sa nachádza aj New York Aquarium. V tomto akváriu som síce nebola, no počas môjho takmer 2-ročného pobytu som bola v akváriách v San Franciscu, Bostone a v Atlante a musím povedať, že ich majú naozaj pekne spravené.

Divadlo na Broadway

Zájsť si do divadla Broadway je aj môj malý sen. Aktuálne tu už niekoľko rokov hrajú Moulin Rouge, Harry Potter a Prekliate dieťa, Leví Kráľ, Aladin, Hamilton atď. Zaujímavé na divadlách na Broadway je, že tu nie je predpísaný dress code a ľudia sem bežne chodia oblečení ako v iný všedný deň. Žabky však nechajte doma, predsa len nejdete na pláž.

Ulica s budovami, v ktorých sa konajú divadelné predstavenia.
Broadway
Divadlo, v ktorom sa hrá predstavenie Harry Potter a Prekliate dieťa.
Harry Potter na Broadway

Športové zápasy v New Yorku

Fanúšikovia športu si tu tiež prídu na svoje. V New Yorku som síce nebola na žiadnom zápase, no niekoľkokrát som bola na NHL v Bostone a San Diegu a bol to fantastický zážitok. V New Yorku sídlia tieto tímy:

NHL: New York Rangers a New York Islanders.
MLB: New York Yankees a New York Mets.
NFL: Buffalo Bills. New York Giants a New York Jets taktiež hrajú za New York, avšak hrajú na MetLife Stadium v New Jersey.
NBA: Brooklyn Nets a New York Knicks.

Lístky na zápasy kúpite jednoducho online cez StubHub alebo Ticketmaster.

Múzeá a galérie v New Yorku

Solomon R. Guggenheim Museum – galéria moderného umenia. V galérii uvidíte moderné a dočasné umenie vrátane diel od Pabla Picassa, Wassilyho Kandinsky a Jacksona Pollocka. Vstup do Guggenheimovho múzea je v pondelky a nedeľu od 16:00 do 17:30 podľa vlastného uváženia, minimum je $1. Tiež musíte mať vopred spravenú rezerváciu.

The Museum of Modern Art (MoMA) – múzeum moderného umenia. Môžete tu obdivovať diela od Vincenta van Gogha, Pabla Picassa, Andyho Warhola, či Salvadora Dalího.

The Metropolitan Museum of Art (The Met) – najstaršie a najväčšie múzeum v USA. Najznámejšie obrazy sú od Rembrandta, Jana Vermeera, Vincenta van Gogha, Paula Cézanna, Pabla Picassa, či Jacksona Pollocka.

American Museum of Natural History – najväčšie prírodovedné múzeum na svete. Je výnimočné najmä svojou zbierkou dinosaurích kostí.

Ellis Island National Museum of Immigration – náhľad do imigračného procesu v minulosti. V rokoch 1855-1890 prešlo cez Elis Island viac imigrantov ako cez všetky ostatné americké prístavy dokopy. Bola to prvá vlna prisťahovalcov, ktorí sa usadili v USA.

Museum of Sex (MoSex) – zachytáva vývoj ľudskej sexuality. V rámci múzea je aj interaktívna časť Super Funland: Journey into the Erotic Carnival, ktorá ponúka jazdu tunelom lásky, erotické veštenie osudu, bozkávajúcu kabínku atď. Pre lepšiu predstavu si pozrite ich Instagram.

Madame Tussauds New York – je považované za najlepšie múzeum voskových figurín na svete.

Akú pizzu ochutnať v New Yorku

Návšteva New Yorku sa nemôže zaobísť bez ochutnania newyorkskej pizze. Kto povedal, že slajs pizze v New Yorku stojí minimálne $5, hľadal zle. Každý New Yorčan totiž vie, že na pizza slajs treba ísť do 2 Bros Pizza, kde za plátok syrovej pizze zaplatíte $1.50. Ich pizza je vždy čerstvá, veľká, mastná a výborná.

Sivá budova pizzerie v New Yorku. Je na nej nápis 2 Bros Pizza.
2 Bros Pizza
Dva kúsky syrovej pizze.
Takto to dopadne, keď najprv začnem jesť a potom fotiť 😅.

V New Yorku neprehliadnite aj slávnu Joe´s Pizza, ktorú môžete poznať ako pizzériu, v ktorej roznášal pizzu Peter Parker vo filme Spider-Man 2 alebo z talkshow Conan, kde sa Conan O´Brien učil pripraviť autentickú newyorkskú pizzu. Herec Ben Affleck v jednom rozhovore dokonca povedal, že Joe´s Pizza je najlpešia pizza v New Yorku.

Odpoveď na túto otázku sa v prvom rade odvíja od vášho budgetu. Mne sa napríklad podarilo počas jedného dňa stihnúť celý môj itinerár, ktorý som mala naplánovaný na dva dni v New Yorku. Vynechala som však múzeá, galérie a nešla som ani na plavbu okolo Sochy Slobody.

Rozumiem, že každý má iné záujmy a iný rozpočet, ale ak by som si do itineráru vtesnala všetky moje aktivity vrátane predstavenia na Broadwayi, zápasu NHL a návštevu niektorého z múzeí, viac ako 3 celé dni by som na New York nepotrebovala. Radšej by som sa presunula do Bostonu, Washingtonu DC, Philadelphie, Niagarské vodopády alebo si spravila výlet do Miami. New York je pre mňa príliš drahý a preceňovaný na to, aby som sa tu zdržiavala dlhšie ako mi je treba.

Ako som stihla vidieť New York za jeden deň

Neverila som, že sa to dá, ale podarilo sa mi to. Dokonca som sa nikam neponáhľala a v kľude som si ho obehala. Ako vyzeral môj program?

Začala som pred 9ou ráno, kedy som prešla cez Brooklyn Bridge, odfotila si DUMBO, zobrala kávu zo Starbucksu a oddýchla si na Pebble Beach. Odtiaľ som sa metrom presunula ku Battery Parku, odkiaľ som chcela ísť na jazdu trajektom okolo Sochy Slobody. Nakoniec som však upustila od tohto plánu. Prečo? Nemala som vopred kúpený lístok a stál tam nekonečný rad ľudí, v ktorom sa mi nechcelo čakať.

Presunula som sa teda do Financial District, kde som si odfotila Charging Bull, prešla sa po Wall Street, pozrela si Trinity Church a prešla sa až ku 9/11 Memorial. Financial District som mala prejdený asi za 30 minút.

O 12ej som nasadla na metro a odviezla som sa do Greenwich Village, kde som sa bola pozrieť na dom, ktorý poznám zo seriálu Priatelia a budovu, v ktorej bývala Carrie Bradshaw zo seriálu Sex v Meste.

Keďže v Greenwich Village okrem týchto dvoch budov a iných ikonických domov a podnikov nič iné nie je, dlho som sa tu nezdržiavala. O 12:30 som už sedela v metre smerom k Rockefellerovmu Centru. Cestou som vystúpila pri Flatiron Building. Fascinujúca budova, len škoda, že sa práve rekonštruovala.

Na 13:30 som mala zabookovanú rezerváciu na vyhliadku Top of The Rock, ktorá sa nachádza pri Rockefeller Center. Strávila som tu necelú hodinu.

O 14:20 som opustila Top of The Rock a presunula som sa ku Grand Central Terminal. Ten sa nachádza veľmi blízko a cestou som sa naobedovala v malej táckárni.

O 15:20 som už mala pofotený aj Grand Central Terminal a išla som sa prejsť do Central Parku. Cestou som sa zastavila aj v Hoteli Plaza, avšak ak v ňom nie ste ubytovaní, okrem krásneho lustra toho veľa neuvidíte. Choďte radšej do Central Parku.

O 16:20 som odišla z Central Parku a išla som sa pozrieť na Times Square. Tu zároveň môj dnešný program končil. Nachodila som 17 kilometrov, videla som takmer všetko z môjho 2-dňového itineráru a užila som si krásny slnečný deň v New Yorku.

Koľko peňazí som minula za tri dni v New Yorku?

Letenka Cancún – New York: 139 €
Letenka New York – Londýn: 133 €
Letenka Londýn – Viedeň: 38 €
Autobus Bratislava – Viedeň: 14,90 €
ESTA: 19,50 €
eSim Maya na 5 dní: 4,88 €
Ubytovanie v New Jersey na 2 noci pre 2 osoby: 196,17 €
Strava: 78,20 € (Nechodili sme do reštaurácií, ale stravovali sme sa najmä v Starbucks, 2 Bros Pizza a Mekáči. Nebudem vám klamať, môj žalúdok ma za to nenávidel.)
MHD: 49,88 €
Vstup do Top of The Rock: 41 €
Ďalšie výdavky (suveníry…): 13 €

Do New Yorku sme cestovali dvaja. Keď som všetky náklady vydelila dvomi, vychádza to tak, že som počas troch dní v New Yorku minula 304,27 € a ak k tomu pripočítam aj letenky, zaplatila som 629,17 €.

Večerné mesto po daždi.

New York som už navštívila trikrát a niekoľkokrát som tu dokonca mala aj príležitosť žiť. Ja som ju však vymenila za pol roka v San Franciscu a pol roka v Seattli a moje rozhodnutie neľutujem. New York je určite ideálne a cool miesto na život pre veľa ľudí, no na mňa je až príliš unáhlený, rušný, turistický a špinavý. Na víkendovú návštevu tak akurát.

Mohlo by sa ti páčiť...